غذا

غذا برای تو

پرونده رحیمی به اجرای احکام ارسال نشده است

چهارم بهمن ماه جاری سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از ارجاع پرونده محمدرضا رحیمی به اجرای احکام خبر داد اما وکیل وی‌ می‌گوید پرونده موکلش هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است.

محمدرضا نادری وکیل مدافع محمدرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در مراجعه‌ اخیری که به اجرای احکام دادستانی تهران برای پیگیری پرونده موکلم داشتم اعلام کردند پرونده هنوز به اجرای احکام ارسال نشده است.

وکیل مدافع رحیمی توضیح داد: همچنین در این مراجعه به قاضی اجرای احکام اعلام کردم برای اینکه اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ ندهد، هرگاه موعد اجرای حکم رسید اطلاع دهند تا موکلم را آماده کنم.

بر اساس این گزارش، محمدرضا رحیمی از سوی شعبه 11 دیوان عالی کشور در ارتباط با اتهام ارتشا و تحصیل مال از طریق نامشروع مجموعاً به 5 سال و 91 روز حبس، 3 میلیارد و 850 میلیون تومان جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

رحیمی از سوی شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران در ارتباط با ارتشا، رهبری شبکه اختلاس و تحصیل مال از طریق نامشروع به 15 سال حبس و 3 میلیارد و 850 میلیون تومان جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده بود که شعبه 11 دیوان عالی کشور با وارد ندانستن اتهام رهبری شبکه اختلاس، مدت حبس وی را از 15 سال به 5 سال و 91 روز کاهش داد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: پرونده رحیمی به اجرای احکام ارسال نشده است
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:12  توسط مصطفی  | 

آمار صندوق بین‌المللی پول از ذخیره ارزی ایران

صندوق بین‌المللی پول ایران را سومین کشور از نظر حجم ذخایر ارزی در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی معرفی و اعلام کرد ایران ۸.۵ درصد ذخایر ارزی ۱۵۰۵ میلیارد دلاری منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد ایران از نظر میزان ذخایر ارزی میان 30 کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی در جایگاه سوم قرار گرفته است.

ذخایر ارزی ایران در پایان سال 2014 تنها از عربستان و الجزایر در این منطقه کمتر بوده است.

عربستان با ذخایر ارزی 734 میلیارد دلاری بیشترین ذخایر ارزی در منطقه را به خود اختصاص داده است. الجزایر با ذخایر ارزی 187 میلیارد دلاری در جایگاه دوم از این نظر قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش ذخایر ارزی ایران در پایان سال 2014 به 126.5 میلیارد دلار رسیده است که رکورد جدیدی برای این کشور محسوب می شود. ذخایر ارزی ایران معادل 8.5 درصد کل ذخایر ارزی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی بوده است.

صندوق بین المللی پول کل ذخایر ارزی خاورمیانه و آسیای مرکزی در پایان سال 2014 را 1505 میلیارد دلار اعلام کرده است.

میزان ذخایر ارزی برخی کشورهای دیگر منطقه به میلیارد دلار عبارت است از: بحرین 5.4، عراق 69، کویت 35، لیبی 89، عمان 18، قطر 46، امارات 70، یمن 3.9، افغانستان 7، آذربایجان 15.8، ارمنستان 1.5 و تاجیکستان 0.4.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: آمار صندوق بین‌المللی پول از ذخیره ارزی ایران
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:12  توسط مصطفی  | 

نظارت آژانس جاسوسی کانادا بر اینترنت جهان

نتایج یک گزارش که روز گذشته منتشر شده نشان می‌دهد که آژانس جاسوسی الکترونیکی کانادا، روزانه بیش از ۱۵ میلیون فایل‌های بارگذاری شده در سراسر جهان را رهگیری و نظارت می‌کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سی بی سی، اسناد فاش شده ادوارد اسنودن پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که آژانس جاسوسی الکترونیک کانادا به عنوان بخشی از برنامه نظارت جهانی خود، روزانه بیش از 15 میلیون فایل بارگذاری شده را رهگیری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

منتقدان اعلام کردند که این اطلاعات فاش شده، در اسنادی که در سال 2012 میلادی توسط ادوارد اسنودن به دست آمده و به خبرنگاران درز پیدا کرده است، آمده است. این مساله نشان می دهد که نظارت بیشتری باید بر سازمان امنیت ارتباطات مخابراتی کانادا، اعمال شود.

این اسناد نخستین نشانه ها از پرونده های اسنودن است که نشان می دهد، کانادا هم برنامه نظارت بر محیط اینترنت برای مقابله با نیروهای تندرو داشته است. سرویس جاسوسی الکترونیک کانادا در این مدت فعالیت های اینترنتی در کشورهای متحد خود یعنی آمریکا، بریتانیا، برزیل، آلمان، اسپانیا و پرتغال را نیز زیر نظر داشته است.

دولت برزیل که پیش از این به خاطر جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از دیلما روسف رئیس جمهور این کشور، به شدت از واشنگتن انتقاد کرده بود، از گزارش منتشر شده در خصوص جاسوسی کانادا نیز انتقاد کرده است. وزارت خارجه برزیل با انتشار بیانیه ای، نسبت به جاسوسی غیر قانونی از مقام های خارجی توسط سرویس های جاسوسی، ابراز تاسف کرده است.

پیش از این نیز اتهاماتی در خصوص اقدام آژانس جاسوسی الکترونیک کانادا در رهگیری و ضبط مکالمات تلفنی و ایمیل های شهروندان کانادایی، مطرح شده بود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: نظارت آژانس جاسوسی کانادا بر اینترنت جهان
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:12  توسط مصطفی  | 

مطهری: آزادی بیان در دولت یازدهم کمتر شده

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید فرد و یا گروهی را مادام که دست به سلاح نبرده به جرم مخالفت محدود کنیم.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در سیزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و شعار این کنگره مبنی بر این‌که اصلاحات لازمه اعتدال است، گفت: من این شعار را بدین شکل تکمیل می‌کنم که اصلاحات و پایبندی به اصول لازمه اعتدال است.

وی افزود: برای این‌که ما اعتدال انقلاب اسلامی را حفظ کنیم خوب است هر چند سال یک بار در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یک آسیب‌شناسی از انقلاب داشته باشیم و راه طی شده را ارزیابی کنیم و ببینیم چگونه این راه طی شد و در کجا نقایص وجود داشت و همچنین در کجا موفق بودیم و در کجا عقب‌گرد داشته‌ایم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شهید مطهری قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هشدار دادند و گفتند که ممکن است نهضت اسلامی با آفاتی مواجه شود، نفوذ اندیشه‌های بیگانه را یکی از این آفات برشمرد و ادامه داد: این‌که اندیشه غیراسلامی به نام اسلام وارد اندیشه انقلاب شود یکی از آفات مورد توجه بود که البته این موضوع شاید امروز مشکل اساسی ما نیست.

وی ادامه داد: همچنین مساله تجددگرایی افراطی و این‌که بخواهیم اسلام را باب طبع زمان کنیم و برخی احکام را به بهانه مقتضیات زمان تغییر دهیم یکی دیکر از این آفات است که البته امروز کمتر دچار این آسیب هستیم. اما مسأله رخنه فرصت طلبان یکی دیگر از آفت‌ها است که امروز یکی دیگر از مشکلات ما قلمداد می‌شود. همچنین مسأله ابهام طرح‌های آینده از دیگر آفات است که ما از ابتدای انقلاب با این مشکل مواجه بودیم و مخصوصاً در مسائل اقتصادی از ابتدای انقلاب خودمان هم درست نمی‌دانستیم که می‌خواهیم چه کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: کم شدن اخلاص و حسن نیت و زیاد شدن قدرت طلبی‌ها و هواهای نفسانی از دیگر آفت‌هایی است که امروز با آن مواجه‌ایم.

وی افزود: اگر بخواهیم آسیب‌های امروز انقلاب را فهرست کنیم یکی از آنها که مخصوصا در چند سال اخیر بر کشور ما حاکم بوده و افزایش پیدا کرده عدم تحمل منتقد و مخالف است.

وی با بیان این‌که آزادی بیان در دولت جدید کمتر شده، اظهار کرد: از آنجایی که این دولت گرایش به اصلاح طلبی دارد فشار بیشتری روی آن وارد است و من که با مطبوعات و رسانه‌ها در ارتباط هستم و مطالبی را بیان می‌کنم وقتی رسانه‌ها را بررسی می‌کنم می‌بینم که خودسانسوری بیشتر شده و مطبوعات امروز خیلی بیشتر از دولت گذشته از توقیف شدن و و لغو امتیازشان می‌ترسند و این یک اشکال جدی است.

وی در همین راستا روشن شدن تکلیف هیأت نظارت بر مطبوعات را یک ضرورت خواند و اظهار کرد: در این هیأت یک عده تصمیم کارشناسی می‌گیرند ولی بعد از آن دادستانی خود تصمیم می‌گیرد و اعلام جرم می‌کند. با این حال باید پرسید وظیفه این هیأت چیست یا آن را تعطیل کنید یا این‌که بدون مجوز آن روزنامه‌ای تعطیل نشود.

وی در ادامه سخنان خود با مورد توجه قرار دادن موضوع آزادی تفکر و بیان، گفت: شهید مطهری معتقد بودند که در جمهوری اسلامی حتی احزاب غیراسلامی حق فعالیت دارند منتهی مشروط بر این‌که با نام اسلام فعالیت نکنند. خود امام هم می‌فرمودند که حتی کمونیست‌ها در جمهوری اسلامی حق فعالیت دارند. حال شما این موضوع را با وضع امروز ما مقایسه کنید. ما نباید برخی رفتارها و تصمیمات دوره جنگ را به امروز سرایت دهیم. در آن زمان محدودیت‌هایی وجود داشت.

مطهری در ادامه گفت: به صرف انتقاد افرادی را بازداشت و زندانی می‌کنید در حالی که این رویکرد با سیره ائمه اطهار (ع)، پیغمبر (ص) و امیرالمومنین (ع) سازگار نیست چرا که می‌بینیم مخالفین حضرت علی (ع) در مقابل ایشان حتی فریاد می‌زدند و امیرالمومنین حتی حقوق اینها را قطع نکرد. مادامی که دست به سلاح بردند که در این صورت این افراد محارب و قیامشان مسلحانه می‌شود که تکلیفشان روشن است بنابراین تا فرد و گروهی دست به سلاح نبرده نباید به جرم مخالفت او را محدود کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: ما به غربی‌ها انتقاد می‌کنیم که شما درباره هولوکاست اجازه اظهارنظر و بررسی به کسی نمی‌دهید و فقط یک تحلیل باید مطرح شود. حالا همین کار را ما درباره حوادث 88 داریم. همه باید یک حرف بزنیم. کسی حق ندارد حرف دیگری بزند و اتفاقی که در مجلس افتاد در همین راستا بود.

به گزارش ایسنا، مطهری در ادامه سخنانی را بیان کرد که با تشویق مکرر حاضرین همراه می‌شد.

وی با مورد توجه قرار دادن موضوع ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب اسلامی، گفت: هر انقلابی ریزش‌ها و رویش‌هایی دارد و رهبر معظم انقلاب نیز این موضوع را مورد توجه قرار دادند. اما مقصود ایشان ریزش‌های طبیعی است نه این‌که ما اصرار بر ریزش‌ها داشته باشیم و فکر کنیم هرچه این ریزش‌ها بیشتر باشد بهتر است و در این راستا فکر کنیم که می‌توانیم افراد را هل دهیم تا از قطار انقلاب پیاده شوند.

وی در همین راستا اضافه کرد: آنچه مدنظر من است نوع برخورد با منتقدان و مخالفان است. ما باید این راه را تغییر دهیم. وقتی کسی خودش می‌گوید من نظام را قبول دارم چرا هلش می‌دهید؟ هر وقت چنین شخصی سلاح به دست گرفت بحث دیگری است. اما می‌خواهیم افراد را طرد و از دایره انقلاب بیرون کنیم.

مطهری گفت: آیا دل ما بیشتر برای انقلاب می‌سوزد یا دل این تندروها که این طرف و آن طرف هستند.

وی در ادامه سخنان خود وقتی در حال گفتن این جمله بود که منی که از شب 15 خرداد از بازداشت شهید مطهری... اشک ریخت و این جمله‌اش ناتمام ماند.

وی در ادامه اظهار کرد: مسأله نفوذ فرصت‌طلبان بسیار مهم است. حتی وقتی زمانی گفتند که انقلاب فرزندخور است شهید مطهری می‌گویند انقلاب فرزندخور نیست، کوتاهی رهبران نهضت و انقلابیون راستین است که باعث می‌شود که انقلاب فرزندان خود را یکی یکی از بین ببرد. ولی اگر ما هوشیار باشیم و از رخنه فرصت‌طلبان جلوگیری کنیم، این موضوع یک قاعده کلی نیست و زمانی پیش می‌آید که ما غفلت می‌کنیم و کسانی وارد می‌شوند تا انقلابیون راستین را به حاشیه برانند و شعارهای تند سر دهند.

وی همچنین کم شدن خلوص و ایمان و معنویت را از آفت‌ها مورد توجه انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: شهید مطهری می‌فرمودند اگر یک انقلاب مذهبی خلوص نیت‌اش را از دست بدهد زودتر آسیب می‌بیند چرا که ادعای معنوی دارد و مخصوصاً این موضوع درباره اصول‌گرایان بیشتر صدق می‌کند. چرا که ادعای اسلام و ولایت‌مداری بیشتر است. در حالی که بی‌تقوایی در این میان زیاد است. مثلاً این‌که خبر را ناقص و آن‌طور که دوست دارند منتشر می‌کنند.

مطهری اظهار کرد: من در آن جلسه مجلس گفتم اگر روز 9 دی منشأ تفرقه در کشور باشد دیگر یوم‌ا لله نخواهد بود بلکه یوم‌الشیطان است اما این رسانه‌ها نوشتند مطهری گفته که 9 دی یوم‌الشیطان است و این موضوع از مواردی است که به انقلاب آسیب می‌زند.

وی در ادامه با بیان اینکه من معتقدم دیوار مصنوعی بین اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی باید شکسته شود، گفت: برای خودمان دسته‌بندی‌هایی درست کرده‌ایم که بر اساس آن کسی که اصول‌گرا است نمی‌تواند اصلاح‌طلب باشد و برعکس. در این راستا من معتقدم معتدل‌های اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی متحد شوند و در مقابل افراط‌ها و فرصت‌طلبی‌ها بایستند تا ان شاءألله آینده بهتری داشته باشیم.

وی در ادامه بازگشت به قانون اساسی را راه‌حل اساسی مشکلات عنوان کرده دانست و افزود: ما یک قانون اساسی بسیار خوب و مترقی داریم اما خودمان با ایجاد شوراهایی یکی یکی اصول را نقض کرده‌ایم. یک شورایی درست کردیم که می‌تواند در کار قوه قضائیه دخالت کند. شورای دیگری هم می‌تواند در آموزش عالی دخالت کند و اساساً این شوراها در مقابل مجلس قانون‌گذاری می‌کنند. اینها را باید اصلاح کنیم و ملاک را قانون اساسی قرار دهیم.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مطهری, آزادی بیان در دولت یازدهم کمتر شده
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:11  توسط مصطفی  | 

هر سواد آموز 645000 هزار تومان دریافت می کند

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش گفت: در صورت با سواد شدن فرد توسط اعضای خانواده مبلغ 6میلیون و 450 هزار ریال به فرد سواد آموز پرداخت می‌شود.

علی باقرزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی میزان، با بیان این مطلب که در صورت با سواد شدن فرد توسط اعضای خانواده مبلغ 6میلیون و 450 هزار ریال به فرد سواد آموز پرداخت می‌شود اظهار کرد: در سال گذشته این عدد 5 میلیون و 450 هزار ریال بود که از شهریور  1 میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: این رقم متوسط هزینه مستقیم سوادآموزی در سطح کشور است و ما این هزینه را به افراد نمی‌پردازیم. در واقع این هزینه برای باسواد کردن هر فرد است .تا کنون این هزینه  را به طور مستقیم به آموزش دهنده بخش دولتی می دادیم یعنی افرادی که داوطلب همکاری در زمینه سوادآموزی و توسط موسسات غیر دولتی معرفی می‎شدند ؛در صورتی که در برنامه آموزشی شرکت کرده و تایید می‌شدند این رقم حق الزحمه را دریافت می‌کردند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش، باعلام اینکه بیش از 80 درصد از بی سوادان توسط نیروهای غیررسمی آموزش و پرورش با سواد می‌شوند، اضافه کرد: اولویت دوم ما در باسواد کردن افراد هم  استفاده از بازنشستگان، کارکنان اداری یا نهادهای انقلابی مانند بسیج است.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: هر سواد آموز 645000 هزار تومان دریافت می کند
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:11  توسط مصطفی  | 

حضور چهره های مشهور در تبلیغات داخلی

حضور چهره های هنری و ورزشی با تغییر و بازنگری ضوابط مربوط به تبلیغات در تبلیغ صنایع و تولیدات داخلی، مجاز شد.

معاون مطبوعاتی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی درمصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: پیشتر حضور چهره های ورزشی و هنری در انواع تبلیغات، ممنوع بود؛ به تازگی این ضوابط بازنگری و حضور این چهره ها در تبلیغ صنایع و تولیدات داخلی، مجاز شد تا با استفاده از این ظرفیت به توسعة بازار این صنایع کمک شود.

حسین انتظامی افزود: دیگر ضوابط ازجمله معارض نبودن با فرهنگ اسلامی و ایرانی برای همه نوع تبلیغات و از جمله این نوع تبلیغات، اعمال و همچنین بر آن نظارت خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در ضوابط جدید و با توجه به ضرورت رعایت حقوق کودکان، از این نوع تبلیغات برای محصولاتی که مصرف کننده آن عمدتاً کودکان هستند نمی توان استفاده کرد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: حضور چهره های مشهور در تبلیغات داخلی
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:11  توسط مصطفی  | 

برای آرایش بیش از لبنیات هزینه می شود

وزیر بهداشت نسبت به کوتاه شدن قد ایرانیان در آینده به دلیل عدم مصرف شیر هشدار داد. هاشمی با بیان اینکه یکی از عوامل رشد قد مصرف شیر و مصرف مواد لبنی است، گفت: سالانه ۵۰ هزار شکستگی در کشور رخ می‌دهد که ۱۰ هزار مورد آن به دلیل عوارض شکستگی جان خود را از دست می‌دهند.

نسیم آنلاین نوشت: حسن قاضی زاده هاشمی در بازدید از یک دامپروری در ورامین با تاکید بر اینکه مصرف کم شیر در کشور بیشتر مشکل فرهنگی دارد گفت: مردم ایران بیشتر به ظواهری چون لباس و لوازم آرایش اهمیت می‌دهند و کمتر برای سلامتی خود از جمله مصرف لوازم لبنی هزینه می‌کنند.

او گفت: اولین ماده‌ای که از سفره خانوار‌ها حذف می‌شود شیر است و ممکن است که خانواده‌ها برای شکلات و سایر تنقلات پول اختصاص دهند اما توجهی به مصرف دو لیوان شیر در روز ندارند.

او گفت: در حال حاضر از هر دو خانم ایرانی بالای 40 سال و از هر سه مرد ایرانی یک نفر دچار پوکی استخوان است. بروز معلولیت‌ها نیز از دیگر عوارض شکستگی و پوکی استخوان است که باعث تحمیل هزینه‌های گزاف به خانواده و جامعه می‌شود.

او با تاکید بر اینکه باید روزانه دو لیوان شیر مصرف شود، گفت: توزیع شیر در مدارس در راستای افزایش مصرف شیر در کشور صورت گرفته که ناقص اجرا می شود و باید برنامه ریزی‌های درست در این زمینه انجام شود. مصرف شیر نباید به عنوان یک هزینه در سبد خانوار تلقی شود. لبنیات نوعی سرمایه گذاری برای خانواده‌ها و دولت است و باید با ترویج تغذیه سالم باعث ارتقای سلامت شویم چرا که تغذیه‌های وارداتی باعث بروز آسیب جدی به سلامت خانواده می‌شود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: برای آرایش بیش از لبنیات هزینه می شود
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:11  توسط مصطفی  | 

لاریجانی: شهدا نیاز به تجلیل ما ندارند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهدای کنگره طلبه و دانشجو، لباس‌های علم و مجاهدت را توأمان پوشیدند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی پنجشنبه در کنگره سراسری شهدای طلبه و دانشجوی ملایر‌ اظهار کرد: شهدا نیاز به تحلیل ما ندارند، بلکه برگزاری کنگره‌ها تلنگری به مردم برای تجدید بیعت با آرمان‌های ناب شهداست و این کنگره‌ها، حرکت ماندگاری برای تجلیل از دو قشر روحانی و دانشجو به شمار می‌آیند که در مسیر جهاد و شهادت گام نهادند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات اصلی روحانیت شیعه این است که آن‌ها با مردم زندگی می‌کنند، مستقل هستند و هرگز دولتی نمی‌شوند؛ بنابراین، حضور آن‌ها را در تمامی عرصه‌ها شاهدیم و نمونه‌های اصلی آن شهدای روحانی است.

لاریجانی در ادامه گفت: در سنت الهی و در مقوله زندگی فردی و اجتماعی، سعادت و سعادتمند زیستن یکی از دغدغه‌های ما به شمار می‌رود و در این مسیر باید تلاش شود خصوصیت‌های بالقوه و بالفعل انسان در حوزه‌های مادی و معنوی کشف و رشد یابد.

وی ادامه داد: امروز جوانان اروپایی دچار پوچی و بیهودگی شده‌اند و این به علت بی‌توجهی به مسائل انسانی و اخلاقی است.

وی تأکید کرد: سعادت یک مقوله برجسته در تفکر اسلامی است و محور زندگی فردی و اجتماعی به شمار می‌آید که دستیابی به آن بر دو پایه مهم رشد معنوی و مادی میسر می‌شود.

وی به فرمایش‌های مقام معظم رهبری در مقوله اجرا شدن سبک زندگی ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف مهم باید زندگی خود را با سیره ائمه اطهار (ع)، اولیای خدا و شهدا تطبیق دهیم.

لاریحانی تصریح کرد: دو موضوع مهم در سند فکری اسلامی ما درخشندگی دارد، به گونه‌ای یکی از آن‌ها علم آموزی و دیگری تکامل اخلاق است.

وی به تأکیدات دین مبین اسلام بر این دو محور مهم اشاره کرد و افزود: رسالت همه پیامبران برای تزکیه نفس و تعلیم و تعلم بوده است؛ بنابراین بهترین راه ‌مجاهدت و ایثار در راه خداست و شهدای ما با چشم بستن بر امور دنیوی، راه حقیقت را یافتند و این‌‌ همان راهی است که انقلاب اسلامی پیش روی ما گذاشت.

وی در بخش دیگری به توسعه تک بعدی جهان غرب اشاره کرد و گفت: متفکران غربی بر این باورند که در ‌دو قرن اخیر جهان غرب انسان‌های تک بعدی تربیت کرده به طوری که سایر ابعاد انسانی در آن‌ها رشد نیافته است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در غرب مفهوم آزادی فکر را نادرست به کار می‌برند، به گونه‌ای که آزادی بیان به چالشی برای جوامع غربی مبدل شده است.

وی به توهین مجله فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر (ص) اشاره کرد و گفت: شهید مطهری معتقد بود «اگر ما در آزادی بیان و دموکراسی مبدا را فراموش کنیم به سمت خصوصیات حیوانی حرکت کرده‌ایم‌». او تأکید داشت در تفکر اسلامی دموکراسی برای رشد انسانیت است و در غرب دموکراسی برای رشد حیوانیت است؛ بنابراین، امروز باید آزادی فکر در تفکر اسلامی در مسیر ارتقای انسان حرکت کند.

لاریجانی به وارفتگی و خلأ در جوامع غرب اشاره کرد و افزود: در تفکر اسلامی ما آزادی فکر و بیان تنها با توجه به مبدأ اصلی و با هدف سعادت و ارتقای همه جانبه انسان‌ها محقق می‌شود.

وی درباره شهرستان ملایر نیز گفت: یکی از شغل‌های اصلی مردم ملایر، باغداری است و کشاورزی امورات زندگی این منطقه را می‌چرخاند؛ اما امروز به علت خشکسالی با کمبود شدید آن مواجه هستند.

وی ادامه داد: در سال گذشته، بودجه‌ای برای آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شد؛ اما از آنجا‌ که ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی هزینه می‌شود؛ بنابراین، باید در زمینه بهینه مصرف شدن آب تمهیدات لازم اندیشیده شود. به همین منظور در بودجه سال ۹۴ نیز اعتبارات خاصی به بحث آبیاری تحت فشار اختصاص می‌دهیم.

لاریجانی در پایان به قانون تصویب شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: ۸۵ درصد اعتبار لازم برای آبیاری تحت فشار را دولت و ۱۵ درصد را کشاورزان پرداخت می‌کنند؛ بنابراین، باید با عزم ملی در زمینه بهینه سازی مصرف آب آبیاری تحت فشار نهادینه شود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: لاریجانی, شهدا نیاز به تجلیل ما ندارند
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:10  توسط مصطفی  | 

کواکبیان: روش و منش احمدی نژادی مرده است

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: کسانی که روزی وجود احمدی نژاد را تبرک می‌دانستند امروز از او تبری می‌جویند.

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان در سیزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری، اظهار کرد: سه سال پیش بعد از نطق آقای مطهری این حدیث از امام حسن عسگری (ع) را گفتم که تمام پلیدی‌ها در خانه‌ای قرار گرفته که کلید آن خانه دروغگویی است. می‌بینید که این روزها چه دروغ‌هایی گفته می‌شود. رئیس و معاون اول دولت دهم این‌طور پشت یکدیگر را خالی می‌کنند و برخی مدعیان اصول‌گرایی که وجود آنها را تبرک می‌دانستند امروز از آنها تبری می‌جویند. همه این مسائل از بداخلاقی نشأت می‌گیرد.

وی یادآور شد: روزی ما در مجلس فریاد می‌زدیم که سردمداران اصول‌گرا نام ده‌ها نماینده مجلس را که از امثال رحیمی و مرتضوی پول گرفته‌اند را افشا کنند. اگر آن اتفاق می‌افتاد امروز همین آقایان نمی‌گفتند که ما با احمدی نژاد فاصله داشتیم. البته این مسأله در مجلس توسط آقای پیرموذن در حال پیگیری است تا این اسامی افشا شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: آنها که مقابل جمله رحیمی که گفت به نام خدا و به نام احمدی نژاد سکوت کردند حالا امروز می‌گویند که اساساً گویا رحیمی اصلاح‌طلب بوده است. همین‌ها در مجلس اجازه مطرح شدن طرح تحقیق و تفحص از معاون اول را ندادند و طرح تحقیق و تفحص حساب ذخیره ارزی و بانک مرکزی را عقیم گذاشتند.

وی با بیان این‌که باید با مردم روراست باشیم، تأکید کرد: همگی به ویژه عناصر معتدل و متدین جناح‌های سیاسی باید با مردم روراست باشند و تخم نفاق،‌ دروغگویی، تهمت و افترا را از ساحت سیاسی و اخلاقی کشور پاک کنند.

کواکبیان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، گفت: عده‌ای همه چیز را از عینک جناحی می‌بینند. برای دیپلماسی که مقام معظم رهبری در این یک سال از آن حمایت کرده‌اند بهانه‌تراشی می‌کنند. مذاکره در حال قدم زدن را ذلت می‌دانند اما یک سال مذاکره مخفی مستقیم دولت احمدی نژاد با آمریکا را عزت می‌دانند. از کنار هزاران ناهنجاری که در کشور وجود دارد می‌گذرند و آن را ذلت نمی‌پندارند اما برای دستیابی به منافع ملی و رفع مشکلات دائم دلواپس و برآشفته می‌شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: صدهزار مرتبه شکر که روش، منش و تفکر امثال احمدی نژاد فعلاً مرده است. اگر دولت یازدهم بخواهد در مسیر دولت دهم حرکت کند به رأی مردم خیانت کرده است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فعالیت‌های این حزب در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: ما سال پرفعالیتی را پشت سر گذاشتیم که نمونه آن برگزاری هشت همایش سنگین در استان‌های مختلف بوده است. شعار کنگره امسال بر اساس این موضوع شکل گرفته که هر گونه نابسامانی باعث می‌شود هیچ تعادل و اعتدالی به وجود نیاید و به سامان شدن امور نیز یعنی اصلاحات.

کواکبیان همچنین درباره انتخابات سال آینده مجلس گفت: برای پیروزی در انتخابات با همه محدودیت‌ها باید مثل سال 92 همه اصلاح‌طلبان با گذشت عمل کنند. همچنین اگر قرار باشد رأی مردم حق‌الناس تلقی شود باید نهادها مثل سال 92 بی‌طرف عمل کنند.

این نماینده پیشین مجلس در پایان اظهار کرد: حزب مردم‌سالاری برای انتخابات سال آینده در راستا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات عمل خواهد کرد مگر این‌که لیست واحدی شکل نگیرد و ما مجبور باشیم مثل سال 90 لیست مجزا دهیم. معتقدیم 30 درصد مجلس آینده باید به جوانان و 10 درصد آن به زنان برسد. همچنین طرح استانی شدن انتخابات را به خاطر نقش پررنگی که به احزاب می‌دهد ترجیح می‌دهیم.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: کواکبیان, روش و منش احمدی نژادی مرده است
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:10  توسط مصطفی  | 

صهیونیستها مدعی دریافت پیامی از حزب الله شد

رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در پی حمله غافلگیرانه رزمندگان جنبش حزب الله لبنان به کاروان نظامی این رژیم ادعا کرد که پیامی از این گروه در باره عدم تمایل به گسترش درگیری در مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی دریافت کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از بیت المقدس اشغالی، حمله روز چهارشنبه رزمندگان حزب الله به کاروان نظامی این رژیم در نزدیکی مرز لبنان به تلافی تهاجم هوایی هفته گذشته این رژیم به نیروهای این گروه در بلندی های جولان سوریه صورت گرفت که در آن 6 تن شهید شدند.

'موشه یعلون' وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت که این رژیم پیامی از طریق نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد مستقر در جنوب لبنان 'یونیفیل' دریافت کرده است که حزب الله تمایلی به اوجگیری بیشتر درگیریها در این منطقه ندارد.

وی افزود: در واقع خطوط هماهنگی میان ما و لبنان از طریق یونیفیل وجود دارد و ما از طریق این نیروها این پیام را دریافت کرده ایم.

مقام های حزب الله در بیروت برای اظهارنظر در این باره در دسترس نبودند.

دستکم 2 نظام رژیم صهیونیستی در پی شلیک 5 موشک ضد زرهی رزمندگان حزب الله به سوی کاروان خودروهای نظامی این رژیم در شمال فلسطین اشغالی کشته شدند.

سخنگوی سازمان ملل متحد و مقام های اسپانیا نیز گفتند که یک نیروی پاسدار صلح اسپانیایی در جریان حملات هوایی و گلوله باران توپخانه رژیم صهیونیستی بر جنوب لبنان جان خود را از دست داده است.

روزنامه ایدیعوت احرونوت نیز ازاین پیام به عنوان'پیامی برای آرام کردن اوضاع در سایه تحولات اخیر دراین منطقه 'تعبیر کرده است.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: صهیونیستها مدعی دریافت پیامی از حزب الله شد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:10  توسط مصطفی  | 

ترقی: احمدی نژاد باید عذرخواهی می کرد

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: کار احمدی نژاد و تبری جستن وی از مفاسد معاون اولش را پسندیده نمی دانیم.

به گزارش ایرنا 'حمیدرضا ترقی' روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس دبیران استانی و شهرستانی حزب موتلفه در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: احمدی نژاد باید اعتراف می کرد که مشکلات و ضعفهای مربوط به پرونده رحیمی قبل از ورود به دولت بوده، اما او توجه و دقت نکرده و همین مقدار از مردم عذرخواهی می کرد.

وی ادامه داد: احمدی نژاد باید می گفت که به این مسائل دقت نکردم و یا منافع جناحی و سیاسی ام موجب شده که از این مسائل چشمپوشی کنم.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: این بهتر بود تا این که احمدی نژاد بیاید و موضعی بگیرد که آقای رحیمی مجبور شود نسبت به وی افشاگری کند.

* راهبرد اصلاح طلبان سیاهنمایی است

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ادامه گفت: هم اکنون راهبرد اصلاح طلبان این است که خدمات جریان اصولگرایی را که طی یک دهه گذشته رکوردهای بسیار خوبی در توسعه کشور در عرصه های علمی، فناوری، حل مشکلات مردم و توسعه روستایی داشته سیاهنمایی کنند و نگذارند که هیچکدام از این توفیقها به نام اصولگرایی در کشور تمام شود.

ترقی اظهارداشت: آنها تلاش می کنند که همه مشکلات اقتصادی موجود کشور را به گردن سیاستهای تهاجمی دولت احمدی نژاد علیه استکبار جهانی بیاندازند.

وی ادامه داد: لذا راهبردی را که برای دهه فجر انتخاب کرده اند این است که فساد اقتصادی را به همه مسوولان انقلابی کشور تعمیم دهند و بگویند که همه دچار فساد شده اند و عناصری که اول انقلاب به دنبال خدمت بودند حالا به دنبال چپاول و خوردن مال مردم هستند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: آنها می خواهند بدین وسیله اعتماد مردم را به نیروهای اصولگرا کاهش دهند که این یک راهبرد ناجوانمردانه و غیرواقعی است زیرا روند توسعه در کشور بستر وقوع مفاسد اقتصادی را فراهم کرده است.

* مفاسد از زمانی شروع شد که نقدینگی افزایش یافت

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهارداشت: مفاسد از زمانی شروع شد که سرمایه و پول هنگفتی به صورت نقدینگی در داخل جامعه افزایش پیدا کرد و مسوولان کشور برای رشد و توسعه به حداقل 20 درصد پرت منابع پایبند بودند و از آن هنگام که برای هدف قرار دادن کار و توسعه اقتصادی این نوع ریخت و پاشها توجیه شد آغاز فساد را شاهد بودیم.

ترقی ادامه داد: از زمانی که رهبر معظم انقلاب پیام هشت ماده ای خود را برای مبارزه با فساد صادر کردند تاکنون کار مبارزه با فساد به هیاتهایی در دولتها سپرده شده بود که خودشان از عوامل فساد و مقصر بودند لذا مسلم است کسی که خودش در این نوع رانت خواریها حضور داشته نمی تواند با فساد مبارزه کند.

وی تاکید کرد: نباید بین شخصیتها و مسوولان با مردم هیچ تفاوتی وجود داشته باشد و با افراد مفسد در هر مقام و مسوولیتی و وابسته به هر جریانی باید برخورد مناسب صورت بگیرد.

* احمدی نژاد به صحنه سیاسی کشور بر نمی گردد

ترقی در خصوص شایعه بازگشت احمدی نژاد به عرصه سیاسی کشور نیز گفت: فکر نمی کنم آقای احمدی نژاد به صحنه سیاسی کشور برگردد و بیشتر این خبرسازیها را اصلاح طلبان انجام می دهند تا یک فضای دو قطبی برای انتخابات به وجود آورند و با مطرح کردن ورود احمدی نژاد به صحنه، نیروهای خودشان را تحریک کنند که حضور بیشتری برای رقابت سیاسی پیدا کنند.

وی افزود: اصلاح طلبان هیچ بهانه ای برای تحریک نیروهای خودشان پیدا نکرده اند لذا می خواهند رقیبی بتراشند که این رقیب مثل لولو خورخوره آنها را به فعالیت وادار کند.

او گفت: به همین دلیل فکر نمی کنم احمدی نژاد به عرصه سیاسی کشور به خصوص رقابتهای انتخاباتی برگردد و این خبرسازیها همه ساخته و پرداخته ذهن اصلاح طلبان است.

* رابطه موتلفه و جبهه پایداری

عضو شورای مرکزی موتله اسلامی در پاسخ به پرسشی در خصوص نزدیکی حزب موتلفه به جبهه پایداری نیز گفت: تعامل با گروههای سیاسی اصولگرا را برای تقویت همگرایی در کشور وظیفه می دانیم.

وی افزود: لذا از مذاکره و تعامل با گروههای سیاسی نه تنها ابایی نداریم بلکه سعی داریم آن را به صورت چهره به چهره ادامه دهیم تا این اختلاف نظرها که خیلی هم محدود و در مسایل روشی است کاهش پیدا کند.

ترقی ادامه داد: اما این دلیل بر این نیست که موتلفه به سمت یک جریانی گرایش پیدا کرده باشد و یا اصلا ما جبهه پایداری را جریانی جدای از اصولگرایی بدانیم.

ترقی گفت: موتلفه با مجموعه تشکلهای جبهه پیروان خط امام و رهبری و جریاناتی که در جلسات آقای تقوی حضور دارند ارتباط دارد و تنها با جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری ارتباط نداشتیم که با این دو تشکل نیز ارتباطمان را برقرار کردیم و سعی می کنیم با چند گروه دیگر که از نظر ما اصولگرا هستند ولی هنوز ارتباطمان با آنها برقرار نشده مرتبط شویم.

وی افزود: موتلفه با آن دسته از وزرای دولت احمدی نژاد که با آقای مشایی مشکل داشتند و جدا شدند ارتباط دارد و هیچ مشکلی نیز با آنها ندارد اما آن وزرایی که تحت تاثیر آقای مشایی و با ایشان بودند نه تنها با آنها ارتباطی نداریم بلکه با آنها مخالف هستیم.

رییس مرکز بین الملل حزب موتلفه اسلامی در ادامه همچنین گفت: مذاکرات ایران با پنج به علاوه یک احتمالا چند سالی طول بکشد چون به مذاکره برای مذاکره تبدیل شده است.

ترقی افزود: ادامه مذاکرات ایران با پنج به علاوه یک مساوی است با ادامه تحریم چون از نظر آنها چه تحریم ادامه یابد چه مذاکرات ادامه یابد هر دویش یک نتیجه دارد و فشار بر ایران را استمرار می دهد.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: ترقی, احمدی نژاد باید عذرخواهی می کرد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:9  توسط مصطفی  | 

مذاکره تهران و مسکو برای نوسازی «تور.ام.یک»

معاون یک شرکت تسلیحاتی روسیه از مذاکرات ایران و روسیه برای به روز سازی مجموعه های پدافند هوایی 'تور.ام.یک' خبر داد.

به گزارش ایرنا، ویاچسلاو کارتاشوف معاون شرکت تسلیحاتی 'کوپولا' وابسته به مجموعه تسلیحاتی روسی 'آلماز-آنتی' (دست اندرکار ساخت مجموعه های پدافند هوایی و موشکی)،روز پنجشنبه به خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت که ایران و روسیه برای مدرن سازی مجموعه های پدافند هوایی تور.ام-یک تحویل شده به ایران به مذاکره می پردازند.

بر اساس اطلاعات رسانه های خبری، روسیه در سال 2007 میلادی،مطابق قراردادی تسلیحاتی با ایران 29 مجموعه تور.ام-یک به کشورمان تحویل داد.

کورتاشوف همچنین گفت که روسیه به طور مرتب قطعات یدکی مورد نیاز این تسلیحات را به ایران تحویل می دهد و در آموزش خدمه مجموعه های تور.ام-یک با ایران همکاری می کند.

معاون شرکت تسلیحاتی 'کوپولا» خاطرنشان کرد: کارشناسان ایرانی با مهارت بالا از تسلیحات تور.ام-یک استفاده می کنند و با نیروی خود به تعمیر و نگهداری این مجموعه های تسلیحاتی می پردازند.

وی با بیان این که تسلیحات تور.ام-یک تحویل شده به ایران در شرایط خوبی قرار دارد، اظهار داشت: ممکن است این یکی از دلایل بازدارنده برای دشمنان این کشور باشد.

مجموعه های پدافند هوایی تور.ام-یک از سیستم های موشکی و مجموعه ای برای شناسایی اهداف پرنده در ارتفاع پایین تشکیل یافته است.

به گفته معاون شرکت تسلیحاتی «کوپولا' از مزیت های این تسلیحات، امکان منفجر کردن بمب ها در هوا و قبل از اصابت به هدف است.

وی همچنین گفت که موشک های به کار گرفته شده در مجموعه های تور.ام-یک پس از انفجار ترکش هایی را تولید می کند که قدرت تخریب آن را نسبت به موشک های دیگر افزایش می دهد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مذاکره تهران و مسکو برای نوسازی «تور, ام, یک»
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:9  توسط مصطفی  | 

واکنش عارف به حواشی دیدارش با مقام آلمانی

رییس بنیاد امید ایرانیان، در واکنش به برخی اظهارنظرها به پیاده روی وزیر امور خارجه کشورمان با جان کری، گفت: تندروها موضوعات جزئی را مطرح می کنند تا موضوع اصلی و موفقیت در مذاکرات 1+5 تحت الشعاع قرار گیرد.

به گزارش ایرنا محمدرضا عارف روز پنجشنبه در حاشیه کنگره حزب مردمسالاری در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد و گفت: نیازمند اجماع درونی هستیم؛ ما یک انسجام درونی داریم برای آنکه در مذاکرات با دست برتر جلو برویم.

او گفت: از همه می خواهیم به حواشی نپردازند چرا که اصل، «پیروزی در مذاکرات» است و باید به این مهم توجه شود.

رییس بنیاد امید ایرانیان درباره دیدار خود با نایب رییس مجلس آلمان و حواشی که از سوی عده ای مطرح شد نیز، گفت: دیدار من به درخواست رسمی مجلس شورای اسلامی و با هماهنگی وزارت امور خارجه انجام شد که دیدار بسیار خوبی هم بود.

عارف گفت: سخنان نایب رییس مجلس آلمان در امور داخلی کشور دخالت نداشته و به عنوان مهمان حرف زده و من هم پاسخ او را داده ام.

او گفت: متاسفانه برخی افراد بدون توجه به پاسخ ها، صبحت های وی را مطرح می کنند که در نهایت بی تقوایی است.

رییس بنیاد امید ایرانیان درباره برنامه اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس هم گفت: برنامه جدی داریم و امیدواریم اکثریت مجلس را به دست آوریم.

این فعال اصلاح طلب در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه به نظر شما کاندیداهای اصلاح طلب و اصول گرا دقیقاً چگونه باید با فتنه مرزبندی داشته باشند؟ گفت: ما همان نظر مقام معظم رهبری را قبول داریم و باید دقیقاً طبق قانون عمل شود و با شخصی که محکوم شده باشد باید مرزبندی داشت، ولی نباید سلیقه ای عمل شود.

عارف ادامه داد: این دقیقاً مثل اتهام ضد ولایت فقیه است که به اصلاح طلبان می زدند حالا از این عبور کرده اند و اتهام فتنه می زنند. خواهش می کنیم از این چما ق هایی که معیار ندارد استفاده نشود.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: واکنش عارف به حواشی دیدارش با مقام آلمانی
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:9  توسط مصطفی  | 

فعالیت بیش از 15 هزار خیریه در کشور

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: در ایران براساس آمار خانه خیرین، بیش از 15 هزار خیریه در حوزه‌هایی مانند زنان سرپرست خانوار، یتیم، بدسرپرست، معلولان و غیره فعالیت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، حسن موسوی چلک در افتتاحیه هفتمین بازارچه خیریه انجمن بانوان دیپلمات‌های وزارت امور خارجه افزود: لازم است چشم‌انداز موسسات خیریه بازبینی شوند. موسسات خیریه همیشه شرکای اجتماعی دولت‌ها بودند و اقدامات آنان پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعه بوده است. آن‌ها در آینده ضمن توسعه اقداماتشان نیازمند ایجاد تغییراتی هستند.

وی با بیان اینکه لازم است موسسات خیریه مولفه‌های جدیدی را مد نظر قرار دهند، اظهار کرد:‌ مهمترین اولویت موسسات خیریه انجام اقداماتی به منظور پاسخگویی به نیازهای جامعه است. در حال حاضر نیازهای جامعه تفاوت پیدا کرده و در آینده نیز احتیاجات مردم متفاوت می‌شود.

موسوی چلک با بیان اینکه کارهای خیریه نیازمند رعایت مولفه‌هایی است، تصریح کرد: لازم است مسوولیت‌های اجتماعی در جامعه تسری پیدا کند. علاوه بر آن رویکردهای محله‌محوری مورد توجه قرار گیرد. در این شرایط عزت افرادی که قرار است مورد حمایت قرار گیرند حفظ می‌شود.

وی تأکید کرد: باید در جهت توانمندسازی نیازمندان تلاش کنیم. من مخالف کمک‌های اعانه‌ای و مستمر به نیازمندان نیستم ولی باید تلاش کنیم افرادی که کمک دریافت می‌کنند به مرور به استقلال دست یابند اما کم توجهی به این موضوع یکی از اشکالات اساسی موسسات خیریه در همه دنیاست.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران خاطر نشان کرد: این موسسات باید بستر را برای توانمندسازی افراد فراهم کنند و دستیابی به این هدف نیازمند برخورداری از شرکای اجتماعی است. علاوه بر آن اقدامات خیریه باید به رویکردهای پیشگیرانه و سلامت‌نگر با تأکید بر حوزه آموزش سوق پیدا کند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: فعالیت بیش از 15 هزار خیریه در کشور
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:8  توسط مصطفی  | 

خبر خوش اینترنتی وزیر برای دانشگاهها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دانشگاههای کشور به شبکه اینترنت پرسرعت که مستقل از شبکه های موجود اینترنت با سرعت کم است، متصل می شوند.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی پنجشنبه در نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور در مهمانسرای شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اهواز، اظهار کرد: اگر امکانات گسترده و با سرعت بالا در اختیار پژوهشگران در دانشگاهها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری قرار گیرد با سرعت بیشتری به اهداف خود می رسند.

وی با بیان اینکه تلاش می شود تا این امر در سال آینده محقق شود، افزود: اینترنت به عنوان یک ابزار مهم می تواند در خدمت دانشگاهها و پارک ها قرار گیرد به صورتی که دانشگاهیان بتوانند فعالیتهای علمی، مطالعاتی و پژوهشی خود را با سرعت بیشتری انجام دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سیاست دولت در زمینه حمایت از پارک های علم و فناوری، پژوهش و تحقیقات بومی، اظهار کرد: در سال 93 و 94 بودجه بسیار خوبی در معاونت علمی و فناوری ویژه حمایت از این مراکز، ایده ها، فعالیت ها و پروژه ها در نظر گرفته شد که رقم بالایی را شامل می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با حمایت از شرکت های دانش بنیان در آینده شاهد شکوفایی این بخش باشیم.

واعظی ادامه داد: به دنبال این موضوع هستیم که از بخش خصوصی و شرکت های با فعالیتهای پژوهشی و تجاری حمایت کنیم به صورتی که در سال 93، 900 میلیارد ریال و در سال آینده یک هزار و 200 میلیارد ریال برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات مخابرات را به عنوان محور تعیین کردیم که ارتباط و تعامل با شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد فعال در عرصه ict برقرار شود.

وی بیان کرد: آزمایشگاهها و تجهیزات خود را در اختیار شرکت ها قرار می دهیم تا از امکانات پژوهشگاه ما برای تحقیقات خود استفاده کنند.

واعظی در خصوص حمایت از تولید محتوا و برنامه های کاربردی رایانه ای (application) اظهار کرد: در گذشته عده ای با انگیزه به تولید محتوا می پرداختند ولی هیچ گاه در زنجیره اقتصادی و تجارت قرار نمی گرفتند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در کمیسیون تنظیم مقررات و همکاری با اپراتورهای سه گانه همراه اول، ایرانسل و رایتل مشخص شد مسوولان این سه اپراتور علاقه مند به تولید محتوا در کشور هستند.

وی گفت: ساز و کاری طراحی شده تا درصدی متعلق به افرادی باشد که تولید محتوا می کنند.

واعظی اضافه کرد: ما باید از افرادی که به دلایل متعدد نتوانسته اند ایده های خود را در زنجیره تبدیل شدن به محصول تجاری قرار دهند، حمایت کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: تمام مسوولان کشور با جدیت از این موضوع که تجهیزات و نرم افزارها از کشور خودمان باشد، استقبال می کنند و ما هرگونه حمایت را برای رفع نیازمندی های ict (ارتباطات و فناوری اطلاعات) کشور انجام می دهیم.

وی ادامه داد: باید بین دستگاههای ذیربط دولتی مانند وزارت صنایع یا نفت مرتبط با تکنولوژی و دانشگاهها و پژوهشگاهها ارتباط برقرار شود.

واعظی گفت: علم و تکنولوژی با سخنرانی و تبلیغات گسترش نمی یابد بلکه باید به مقوله عمل گرایی توجه شود.

نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز ارشد کشور با حضور جمعی از مسوولان استانی و کشور هشتم و نهم بهمن ماه در محل مهمانسرای شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اهواز برگزار شد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: خبر خوش اینترنتی وزیر برای دانشگاهها
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:8  توسط مصطفی  | 

تصمیم ایران برنج هند را 40 درصد ارزان کرد

کاهش واردات برنج ایران از هند ، قیمت این کالا را دربازارهای این کشور با افت قیمت 30 تا 40 درصدی مواجه کرده است و این امر باعث وارد شدن ضررهای زیادی به تولید کنندگان این کشور شده است.

به گزارش ایرنا، حدود 35 درصد ازتولیدات برنج باسماتی هند تاچندی پیش راهی ایران می شد که کاهش واردات از سوی ایران باعث شد که قیمت هر تن برنج دربازارهای داخلی این کشور از یک هزارو 400 دلار در سال گذشته به 900 دلار کاهش یابد.

'جیندال' رئیس اتحادیه صادرکنندگان برنج هند گفت:ممنوعیت و کاهش واردات برنج از سوی ایران باعث وارد آمدن خسارت زیادی به تولید کنندگان هندی شده است.

وی افزود:هم اکنون تنها برنج هایی از هند به ایران صادر می شود که قرارداد آنها پیش از ممنوعیت صورت گرفته است .

رییس اتحادیه صادرکنندگان برنج هند گفت :این اتحادیه برای بررسی وضعیت صادرات برنج به ایران و تصمیم گیری درخصوص تولیدات این نوع برنج درهند درماه جاری به ایران اعزام می کند.

وی افزود:به دنبال کاهش واردات و افت قیمت برنج خریداران داخلی نیز همچنان منتظر کاهش بیشتر قیمت برنج در سطح خرده فروشی هستند.

'بال کریشنان میتال ' مدیر شرکت گورداشپور یکی از تولیدکنندگان عمده برنج باسماتی هند ' گفت: ممنوعیت واردات برنج ایران، صادرکنندگان برنج و بازار داخلی این کشور را بطور زیادی متضرر کرده است بطوریکه خریداران داخلی برنج با توجه وضعیت بازار خواهان خرید برنج با تخفیف 20 الی 30 درصدی می باشند.

'اودی نایاک'، مدیر فروش داخلی شرکت سری لال محل گفت:در گذشته خریداران داخلی درصورت پایین آمدن قیمت برنج آن را خریداری و انبار می کردند ولی هم اکنون به اندازه نیاز خود می خرند و منتظر می مانند که قیمت ها پایین بیاید.

وی افزود:چنانچه قیمت برنج همچنان روند نزولی خود را ادامه دهد، تولیدکنندگان برنج باسماتی هند کشت این محصول را در سال جاری کاهش خواهند داد.

تولیدات برنج هند در سال 2013 میلادی 6.6 میلیون تن بوده که این میزان با افزایش در سال 2014 میلادی به حدود 8.1 میلیون تن رسیده است.

روزنامه فایننشال اکسپرس دراین رابطه نوشت: صادرات برنج باسماتی از ماه ژانویه 2014 به ایران به شدت کاهش یافته است. براساس آمار انجمن صادرکنندگان برنج هند، میزان صادرات از 130 هزارتن درماه ژانویه به 89 هزار تن در ماه فوریه و به 55 هزار تن در ماه مارس کاهش یافته است.

رییس سابق انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت، از ابتدای سال 2014 دولت ایران درخواست مجموعه ای از اسناد مربوط به روش های نظارت کشاورزی و گواهینامه های اصلاح ژنتیکی و سطح قابل قبول آرسنیک موجود دربرنج از 150 پی پی ام به 120 پی پی ام و قراردادن برچسب ردیابی کنترل کیفیت برای واردات برنج از هند کرد.

مقامات هندی اعلام کرده اند که دریافت این گواهینامه ها زمان بر است هرچند که اقداماتی برای آموزش کشاورزی برای پایین آوردن میزان آرسنیک انجام داده اند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: تصمیم ایران برنج هند را 40 درصد ارزان کرد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:8  توسط مصطفی  | 

2.5 ساعت مذاکره ایران و اروپا در استانبول

مذاکرات تیم هسته ای ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی با دیپلمات های ارشد اروپایی در استانبول پس از دو ساعت و نیم برای اقامه نماز متوقف شد.

به گزارش ایرنا این مذاکرات ساعت 14 و 30 به وقت استانبول - 16 به وقت تهران - ادامه خواهد یافت.

عباس عراقچی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران به همراه مجید تخت روانچی امروز با همتایان خود هانس دیتر لوکاس از آلمان، سایمون گس از انگلیس و نیکلاس دوریویر از فرانسه پشت میز مذاکره می نشینند.

حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا مشاور وزیر خارجه، محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و نیز پژمان رحیمیان از سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی هستند.

سید عباس عراقچی پیش از شروع مذاکرات گفت که هدف او و کارشناسان حقوقی و هسته ای تیم ایران سرعت دادن به زمان و یافتن هرچه سریعتر راه حل برای اختلافات با کشورهای 1+5 است.

قرار است مذاکره کنندگان ایرانی با معاونان وزیران خارجه سه کشور اروپایی دیدارهای سه و دو جانبه داشته باشند.

عراقچی گفت: می خواهیم به زمان سرعت بدهیم و هرچه زودتر برای اختلاف هایی که وجود دارد راه حلی پیدا کنیم.

تیم مذاکره کننده ایرانی پیش از این در روزهای سوم و چهارم بهمن با دیپلمات های آمریکایی در زوریخ گفت و گو و برخی موارد اختلافی را مرور کرده بود.

مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی یک روزه است و طرفین طی نشست های صبح و عصر درباره موارد اختلافی با یکدیگر گفت و گو خواهند کرد.

گفته می شود 'هلگا اشمید' معاون 'فدریکا موگرینی' مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگوها حضور خواهد داشت.

نشست چهارجانبه معاونان وزیر خارجه ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی پنجشنبه شب پایان می یابد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: 2, 5 ساعت مذاکره ایران و اروپا در استانبول
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:8  توسط مصطفی  | 

رئیس سابق موساد: ایران سلاح هسته‌ای ندارد

رئیس سابق موساد با انتقاد از سیاست‌های نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که موضع او در قبال ایران برای غرب اهمیتی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که موساد به شدت مراقب است در تضاد با موضع «بنیامین نتانیاهو» علیه ایران سخن نگوید، «مئیر داگان» رئیس سابق موساد هیچ بیمی ندارد که از نتانیاهو انتقاد کند.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، وی در سخنانی در موزه تل‌آویو در این باره گفت: «موضع نتانیاهو موضع غرب در قبال مسئله ایران را تغییر نمی‌دهد اما رفتار او روابط ما با آمریکایی‌ها را به نقطه حاد می‌رساند و این امر می‌تواند در آینده هزینه غیرقابل جبرانی برای ما به بار آورد».

وی در پاسخ به سئوالی درباره سفر نتانیاهو به واشنگتن برای سخنرانی در کنگره درباره مسئله هسته‌ای ایران و اینکه آیا این سخنرانی مانع توافق بد با ایران می‌شود یا خیر، گفت: « این مسائل هیچ ربطی بهم ندارند. آمریکایی‌ها در حال حاضر نیز از موضع نتانیاهو مطلع هستند. فکر نمی‌کنم اگر او به کنگره برود و سخنرانی کند تصمیم اوباما تغییر کند. حتی فکر نمی‌کنم او بتواند موضع کنگره را نیز تغییر دهد».

مئیر داگان ادامه داد: «من همیشه این سئوال را مطرح می‌کنم که آیا موضع نخست وزیر می‌تواند موضع غرب در قبال مسئله ایران را تغییر دهد چراکه نظرات آنها منعکس کننده دیدگاه‌هایشان است و فکر نمی‌کنم موضع نتایاهو مهم باشد».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اگر توافقی با ایران حاصل شود، توافقی بد خواهد بود، گفت: «ایرانی‌ها هنوز سلاح هسته‌ای در اختیار ندارند. فکر می‌کنم اگر اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، می‌تواند. اما مسئله این است که پنج دقیقه بعد از حمله چه اتفاقی رخ می‌دهد. من معتقد هستم این فکر اشتباه است. استفاده از خشونت علیه ایرانی‌ها آخرین راه‌حل است».

وی در ادامه به قیاس موضع نتانیاهو با «آریل شارون» نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: « شارون هم با آمریکایی‌ها بحث داشت اما اجازه نمی‌داد این مباحث علنی شود. این کار با پیچیدگی‌های دیپلماتیک انجام می‌گرفت. اما نتانیاهو فتنه‌انگیزی می‌کند و این کار را علنی می‌سازد. شارون با آمریکایی‌ها درگیر بود اما به آرامی و همین امر به دستیابی به راه‌حل منجر می‌شد».

داگان ادامه داد: «زمانی که نتانیاهو نخست وزیر شد به من می‌گفت چرا با او مخالفت نمی‌کنم اما شارون از من نمی‌خواست با او مخالفت کنم بلکه به من می‌گفت نظرم را به او بگویم».

رئیس سابق موساد سپس از سیاست‌های کابینه نتانیاهو انتقاد کرد و گفت: «من به نخست وزیر اعتماد ندارم. او و نفتالی بنت وزیر اقتصاد ما را به سمت فاجعه هدایت می‌کنند».

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: رئیس سابق موساد, ایران سلاح هسته‌ای ندارد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:8  توسط مصطفی  | 

داعش به عملیات خود در لیبی ادامه می‌دهد

گروه تروریستی داعش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به عملیات تروریستی خود در لیبی ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اخبار لیبی، در بیانیه تشکیلات تروریستی داعش آمده است که عملیات انفجار یک خودرو و حمله به هتل کورنتیا در طرابلس آخرین عملیات داعش در خاک پایتخت لیبی نخواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: دشمنان خدا و صلیبی‌ها و هم‌پیمانان آنها باید منتظر حوادث ناخوشایندی باشند.قهرمانان ما در ولایت طرابلس یعنی أبو إبراهیم التونسی و أبو سُلیمان السودانی عملیات هتل کورنتیا را انجام دادند.

در این بیانیه تاکید شده است: هتل کورنتیا یکی از مقرهای دشمنان خدا و محل تجمع شرکت‌های امنیتی صلیبی و هیاتهای دیپلماتیک بود.در این عملیات حدود شش تن از صلیبی ها از جمله یک آمریکایی و فرانسوی و کره جنوبی و 2 فلیپینی کشته شدند.

در این بیانیه آمده است: مرتدان در ارتش لیبی برای کمک رسانی به هم‌پیمانان صلیبی خود که در هتل مذکور محاصره شده بودند شتافتند اما سرنوشت آنها با انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده رقم خورد و هفت تن از سربازها کشته شدند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: داعش به عملیات خود در لیبی ادامه می‌دهد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:7  توسط مصطفی  | 

موافقت روسیه با عضویت ایران در پیمان شانگهای

فرستاده ویژه رئیس جمهور به مسکو اعلام کرد: همکاریهای منطقه ای ایران و روسیه در سوریه، پاسخ مثبت داده است و این می تواند الگوی مثبتی برای مناسبات دو کشور در سایر کشورهای حوزه نفوذ ایران در منطقه باشد.
 
به گزارش تسنیم علی اکبر ولایتی که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور اسلامی ایران پیام دکتر حسن روحانی را تقدیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه کرد،گفت: ایران در فعالیتهای میدانی به دولت و ملت سوریه کمک کرد و نیزدر تامین نیازمندیهای تسلیحاتی سوریه همکاری ایران و روسیه بسیار ثمر بخش بوده است.

وی افزود: الگوی مثبت همکاریهای تهران و مسکو در سوریه می تواند نوید بخش همکاریهای سه جانبه و چندجانبه ایران و روسیه با سایر کشورهای حوزه نفوذ ایران از لبنان و سوریه تا عراق و یمن و آسیای مرکزی و قفقاز باشد.

موافقت با حضور کامل ایران در پیمان شانگهای

ولایتی با اشاره به نظر مثبت رئیس جمهور روسیه به تغییر عضویت ایران از ناظر به عضویت کامل در پیمان شانگهای تصریح کرد: روسیه با عضویت کامل ایران در پیمان شانگهای موافق است اما این امر نیاز به زمان دارد.

وی با اشاره به گسترش همکاریهای بین المللی و هسته ای ایران و روسیه و اینکه در ماههای اخیر روسیه تمایل بیشتری برای همکاری در1+5 از خود نشان داده است ،گفت: امیدواریم همکاریهای روسیه در زمینه مذاکرات هسته ای بیشتر شود.

حجم مبادلات ایران و روسیه در 2015 به 20 میلیارد دلار می رسد

ولایتی تصریح کرد: پیش بینی می کنیم در سال 2015 حجم مبادلات ایران و روسیه به رقم 20 میلیارد دلار برسد.

وی با بیان اینکه افق همکاریهای دو کشور بسیار روشن است گفت: رئیس جمهوری روسیه اقای ولادیمیر پوتین در اینده به ایران سفر خواهد کرد.

عزم مسئولان عالی ایران و روسیه بر گسترش روابط استراتژیک دو کشور است

فرستاده ویژه رئیس جمهوری همچنین در جمع دیپلمات ها و مسئولان نهادهای ایرانی مستقر در روسیه در محل سفارت حضور یافت.

علی اکبر ولایتی با تشکر از میزبانی دولت روسیه و هماهنگی مطلوب سفیر و همکاران سفارت، گزارش کوتاهی از ملاقات خود به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور اسلامی ایران ارائه کرد و گفت: عزم مسئولان عالی کشور گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط استراتژیک ایران و روسیه است.

فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان به روسیه اضافه کرد: برخورد مثبت رئیس جمهور روسیه نشانه امکان بهره برداری از این فرصت است.

وی بیان داشت: این ملاقات در دو بخش انجام شد؛ در بخش اول وزرای خارجه و انرژی روسیه حضور داشتند و در بخش دوم هم مباحث با حضور اینجانب و رئیس جمهور روسیه ادامه یافت.

پوتین از گسترش روابط در همینه زمینه ها استقبال کرد

ولایتی بر همین اساس تاکید کرد: موضوعات مهم منطقه ای، بین المللی و جهانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و آقای پوتین هم از گسترش روابط در همه زمینه ها استقبال کرد و بستر مناسبی فراهم شد تا با تلاش و برنامه ریزی دقیق، همکاری ها و تعاملات در سطوح مختلف ارتقاء یابد.

در ابتدای این دیدار که رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، ملائک معاون مرکز بررسی های استراتژیک و سعید محمدی نیز حضور داشتند، سنائی سفیر ایران در مسکو ضمن خیرمقدم، نتایج ملاقات با رئیس جمهور روسیه را مهم تلقی کرده و بر ضرورت هرچه بیشتر در تعمیق و گسترش همکاری ها تاکید کرد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: موافقت روسیه با عضویت ایران در پیمان شانگهای
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم بهمن 1393ساعت 17:7  توسط مصطفی  | 

حمله بوداییان افراطی به امام جمعه هند

در ادامه اسلام ستیزی در غرب و تبلیغات سوء علیه اسلام که در ماه‌ها و سال‌های اخیر گسترش یافته است، عده‌ای از بوداییان افراطی به امام جمعه هند که برای اقامه نماز به مسجد می‌رفت حمله و از چند ناحیه به او آسیب زدند.

به گزارش شفقنا به نقل از «وگ سوم اسلام» این اقدامات هر روز گسترده تر می‌شود و تاکنون درهند چندین بار قرآن را بودائیان و هندوهای افراطی به آتش کشیده بودند و اینک با این اقدامات سعی در آزار مسلمانان دارند.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: حمله بوداییان افراطی به امام جمعه هند
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:18  توسط مصطفی  | 

بازداشت ۲۰ تن از عوامل گروهک جیش‌العدل

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور  روز گذشته در دومین نشست‌خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: بخشنامه وزیر کشور مبنی بر استعفای مدیران متقاضی کاندیداتوری انتخابات مجلس صادر شد، بنابراین مدیرانی که قصد حضور در انتخابات مجلس را دارند تا اول اسفندماه سال ۹۳ باید استعفا دهند.

به گزارش تسنیم، وی افزود: هم‌اکنون تعدادی از مدیران وزارت کشور از جمله معاونان استانداران برای حضور در انتخابات استعفا داده‌اند.

امیری با اشاره به سفر وزیر کشور عراق به تهران، گفت: تفاهم‌نامه‌هایی بین دو طرف از جمله برقراری رفاه مناسب برای زائران صورت گرفت.

وی درباره برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، اظهار داشت: در شرایط فعلی برگزاری انتخابات شورایاری‌ها امکان‌پذیر نیست، چرا که قانونی برای برگزاری آن در وزارت کشور وجود ندارد و آقای وزیر کشور این موضوع را به آقای چمران گفته‌اند.

قائم‌مقام وزیر کشور تصریح کرد: اگر شوراها تاکید به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها دارند باید طرحی ۳ فوریتی به مجلس بدهند که اگر قانون شد ما خود را ملزم به اجرای آن خواهیم کرد.
وی در خصوص عدم برگزاری جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ادامه داد : علت عدم تشکیل جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب جلسه طولانی برخی از نمایندگان با وزیر کشور بود که بنده هم در آن جلسه حضور داشتم.

امیری تاکید کرد: در ۲ هفته گذشته نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان طی یک عملیات موفق و فوق‌العاده ۲۰ نفر از عوامل جیش‌العدل را در یک خانه تیمی دستگیر کرده است. که در بین این دستگیرشدگان، قاتل معلم‌های سرباز و تعدادی از مولوی‌های اهل سنت مانند جنگی‌زهی در بین آنان حضور داشته‌اند.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: وزیر کشور در حکمی مقیمی معاون جدید سیاسی وزارت کشور را به عنوان نماینده وزارت کشور در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب منصوب کرد. از این پس جلسات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به ریاست آقای مقیمی برگزار می‌شود.

قائم‌مقام وزیر کشور در ادامه نشست‌خبری گفت: پرونده گروهبان دانایی‌فر همچنان در حال پیگیری است.
امیری تصریح کرد: عامل یا عوامل اسیدپاشی اصفهان هنوز شناسایی نشده‌اند و پرونده در حال پیگیری است و حجم بالایی از افراد مشکوک تحت بازرسی قرار گرفته‌اند.

سخنگوی وزارت کشور در بخش دیگری از نشست‌خبری خود در پاسخ به سوالی، افزود: استاندار قم استعفا نداده و مشغول کار است. معاون وی برای کاندیداتوری مجلس استعفا داده است.

امیری در پاسخ به سوالی در خصوص علت لغو مراسم بزرگداشت مرحوم مهندس بازرگان، تصریح کرد: بنده در این خصوص از استاندار تهران سوال کردم که ایشان فرمودند هیچ درخواست مجوزی برای برگزاری این مراسم از استانداری تهران نشد و طبیعتا برگزاری این مراسم خود به خود لغو شد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: بازداشت ۲۰ تن از عوامل گروهک جیش‌العدل
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:17  توسط مصطفی  | 

مردم مصر رویاروی رژیم نظامی هستند

جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

درحالی که چهار سال از انقلاب مردم مصر علیه رژیم فاسد «حسنی مبارک» می‌گذرد، مردم مصر همچنان در خیابان‌ها به تظاهرات می‌پردازند و خون می‌دهند و همان شعارهائی را تکرار می‌کنند که چهار سال قبل مطرح می‌کردند. تانکها و زره‌پوش‌ها در خیابان‌های شهرهای مهم مصر مستقر هستند و گزارش‌ها نشان می‌دهند که در ناآرامی‌های چند روز اخیر حداقل 30 نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شده‌اند.

درست در همین شرایط، این خبر نیز بر عصبانیت مردم مصر افزوده است که پسران دیکتاتور سابق از زندان آزاد شده‌اند و مقدمات آزادی خود دیکتاتور نیز فراهم شده است. مبارک که در آخرین جلسه به اصطلاح دادگاهش از اصلی‌ترین اتهاماتش تبرئه شد، همین حالا نیز، در به اصطلاح بازداشتگاه، رفاه و آسایش و برخورداری از همه‌گونه امکانات به سر می‌برد.

حوادث چهارمین سالگرد انقلاب مصر چند نکته را مورد تاکید قرار داد.

نخست اینکه رژیم نظامی و کودتایی مصر به سرکردگی ژنرال سیسی همچنان مصمم است با مشت آهنین با معترضین برخورد کند و سیاست سرکوب را که در دو سال گذشته اتخاذ کرده است ادامه دهد. سیسی و همدستان نظامی‌ وی که از سوی عناصر وابسته به رژیم سابق نیز حمایت می‌شوند در ارزیابی خود به این جمع‌بندی رسیده‌اند که هرگونه کوتاه آمدن در مقابل معترضان، اوضاع را از کنترل آنها خارج خواهد ساخت و آنها ابتکار عمل را از دست خواهند داد. بنابر این باید با قاطعیت و بدون ملاحظه به سرکوب اعتراضات بپردازند. علت اینست که نظامیان حاکم بر مصر، خوب می‌دانند که از پایگاه مردمی مطمئنی برخوردار نیستند.

از سوی دیگر، مردم مصر نیز به این واقعیت رسیده‌اند که انقلابشان به سرقت رفته است و برای احیای انقلاب و باز گرداندن آن و برای حفاظت از انقلاب، چاره‌ای غیر از مبارزه ندارند.
تظاهرات سراسری و حضور انبوه مردم در اعتراضات خیابانی در چهارمین سالگرد انقلاب مصر،موید این موضوع بود که مردم مصمم به تداوم مبارزه هستند و از هزینه‌های آن بیمی ندارند.

نقش پررنگ جوانان از هر قشر، در اعتراضات چند روز گذشته نشان داد بر خلاف ادعای رژیم نظامی، مخالفین آنها منحصر به یک گروه و یک حزب نمی‌باشند.

رژیم حاکم بسیار سعی می‌کند مخالفین خود را محدود به گروه اخوان المسلمین نماید. درحالی که اتفاقات حاضر، این ادعا را کاملاً مردود می‌دارد. انگیزه رژیم نیز از منتسب کردن مخالفانش به اخوان المسلمین، به دلیل عملکرد مسئله‌دار این حزب در طول یکسال حاکمیتش بر مصر، پس از سقوط رژیم مبارک می‌باشد. گروه اخوان المسلمین، در آن یکسال حاکمیت خود، بسیار انحصارطلبانه عمل کرد، به گروه‌های افراطی آزادی عمل داد درحالی که به اقلیت‌ها، به خصوص اقلیت شیعه عرصه را تنگ کرد که مورد شاخص آن جنایت گروه‌های افراطی در به شهادت رساندن شیخ «شحاته»، روحانی شیعه بود.

اخوانی‌ها همچنین اقداماتی را انجام دادند، از جمله اینکه درصدد برآمدند قانون اساسی را به نفع خود تغییر دهند و زمینه حاکمیت مادام‌العمر خود را فراهم سازند که این سیاست‌ها مردم مصر را سرخورده و دچار یاس کرد و زمینه را فراهم ساخت تا نظامیان، که مترصد فرصت برای قبضه کردن حکومت بودند وارد میدان شوند.

در کنار نظامیان در اولین روز سرنگونی حکومت اخوانی‌ها این واقعیت را مورد تایید قرار داد که بسیاری از سیاستمداران و احزاب که از ورود نظامیان استقبال کرده بودند اکنون کاملاً از کرده خود پشیمان شده و به صف منتقدان و مخالفان پیوسته‌اند. شاخص‌ترین این چهره‌ها، محمد البرادعی بود که پس از برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهور منتخب و وابسته به اخوان المسلمین، به حمایت از ژنرال «السیسی» پرداخت ولی امروزه از آن موضع‌گیری ابراز ندامت می‌کند. البرادعی تاکید می‌کند که ملت مصر خشمگین است و سیاست حذف گروه‌های سیاسی از جمله اخوان المسلمین از صحنه توسط نظامیان نه تنها اشتباه است بلکه شدنی هم نیست. در این میان، برخوردهای غرب نیز قابل تامل بوده است. هر چند غرب و به خصوص آمریکا کوشید در دو سال گذشته خود را منتقد و تا حدی مخالف دولت نظامی حاکم بر مصر نشان دهد و مقامات این کشور در چند مورد، به نکوهش حکومت «السیسی» پرداختند ولی در باطن از تحولات مصر خشنود بودند و این موضوع را در اقدامات اخیر و علنی کردن مناسبات با رژیم کنونی به اثبات رساندند.

حکومت «السیسی» هم اگرچه سعی کرده است خود را از غرب و آمریکا دور نشان دهد و به روسیه نزدیک گرداند ولی واقعیت این است که روی کار آمدن نظامیان در مصر صحنه‌سازی غرب بوده است چرا که در سایه چنین حکومتی، بیشترین نفع نصیب غرب و متحد اصلی و منطقه‌ای غرب، یعنی رژیم صهیونیستی شده است.

این،‌واقعیت انکارناپذیر است که رژیم مبارک برای آمریکا و غرب، یک متحد استراتژیک، و ارزشمند محسوب می‌شود و خدمات تاریخی برای سیاست‌های غرب و رژیم صهیونیستی صورت داد و بدیهی است که آمریکا برای احیای این مهره سرسپرده خود و باز گرداندن اوضاع به شرایط گذشته از هیچ تلاشی فروگذار نباشد.

رخدادهای اخیر، از جمله تبرئه دیکتاتور مصر و همچنین بازگشت عناصر گذشته به صحنه قدرت، تاکید بر این دارند که رژیم نظامی کنونی در جهت خواست آمریکا و غرب حرکت می‌کند.
با اینحال نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که تعیین کننده اصلی سرنوشت مصر، مردم آن کشور هستند و این اراده مردم است که نظامیان حاکم و متحدان و حامیان بین‌المللی آنها را وادار خواهد کرد به خواست و نظر مردم گردن نهند و آینده مصر بدون هیچ تردیدی دردست مردمی است که امروزه در خیابان‌ها حاضر هستند و خون می‌دهند. آنها پیروز نهایی می‌باشند و قطعاً انقلاب به سرقت رفته خود را نجات خواهند داد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: مردم مصر رویاروی رژیم نظامی هستند
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:16  توسط مصطفی  | 

هشدار درباره خودروهاي فرسوده پلاک قرمز

خراسان نوشت:

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول مهم دولتي به تعدادي از وزارتخانه ها و سازمانهاي دولتي، تاکيد شده است که با توجه به مصوبات سالهاي گذشته دولت، خودروهاي با عمر بالاي 15 سال موجود در دستگاه‌هاي دولتي، از رده خارج محسوب شده و بايد نسبت به اسقاط آنها اقدام شود و هرگونه هزينه کرد براي تعميرات اساسي اين خودروها ممنوع بوده و مسئول مربوطه بايد جوابگوي هزينه هاي انجام شده باشد.

به نقل از تابناک
برچسب‌ها: هشدار درباره خودروهاي فرسوده پلاک قرمز
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:15  توسط مصطفی  | 

استيضاح هميشه بد‌ نيست

هميشه هم مجلس سياسي‌كاري نمي‌كند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. هميشه هم سوال و استيضاح از وزرا با نگاهي مغرضانه و سياسي شكل نمي‌گيرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. برخي وزرا و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يران چنان عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ضعيفي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كه اگر نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان به موقع از ابزار نظارتي خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ استفاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه نكنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، حق مرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌م ضايع مي‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

به گزارش قانون، كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روز گذشته علي اصغر فاني از آن د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سته كارت‌هايي بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كه اگر هرم سبز بهارستان به وزير آموزش و پرورش نشان نمي‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، حق قشر فرهنگيان ضايع مي‌شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وكلاي مرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌م زير سوال مي‌رفت. فاني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و سال گذشته به اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ازه‌اي ضعيف عمل كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است كه حتي استيضاح او نيز د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ستور كار بهارستان‌نشين‌ها قرار د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر نهايت د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يروز سوال قاضي پور،  نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اروميه و ضعف پاسخگويي وزير سبب شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ومين كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به فاني نشان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه و او به يك قد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مي استيضاح نزد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يك شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

  د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فاع ضعيف فاني

محور اصلي سوال ناد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر قاضي‌پور از وزير آموزش و پرورش، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رباره بي‌توجهي اين وزارتخانه به استخد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام معلمان پيش‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بستاني و شركتي بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. اما نكاتي كه نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اروميه مطرح كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بيش از مسئله استخد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كه فاني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فاع تنها به متني از پيش نوشته شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه، اتكا كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و نتوانست ابعاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يگر انتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي قاضي‌پور را پاسخ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. اين عضو كابينه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت يازد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم آن اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ازه از فضاي آموزش و پرورش كشور فاصله د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كه نتوانست، متن د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يكته شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه را كنار بگذارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و پاسخ‌هايي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر لحظه براي قاضي‌پور بياورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. هرچه قاضي‌پور به بيمه تكميلي ناقص و غير عملياتي فرهنگيان تاكيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، فاني فقط مواد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قانوني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رباره نحوه استخد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام معلمان و موانعي كه سازمان مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يريت پيش پاي وزارتخانه گذاشته است را مطرح كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فاع بي‌جان و بي‌رمق فاني كه حكايت از بي‌اطلاعي او از مشكلات اصلي فرهنگيان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشت، كار را به د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ومين كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كشاند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ومين عضو كابينه روحاني به يك قد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مي استيضاح از نگاه آيين‌نامه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اخلي نزد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يك شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

  استيضاح فاني روي ميز مجلس

عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ضعيف فاني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وسال گذشته، پاي 65 نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه را براي استيضاح او به ميان آورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است. نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان براي اخراج كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن فاني از وزارت آموزش و پرورش 17 محور اصلي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر نظر گرفته‌ و آن را تقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يم هيات رئيسه مجلس كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. اما ظاهرا هيات‌رئيسه مجلس تمايلي به اعلام وصول آن ند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و مي‌خواهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا جايي كه مي‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هواي رئيس‌جمهور و وزراي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت يازد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. استيضاح‌كنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان جلسات متعد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي با هيات رئيسه مجلس براي اعلام وصول استيضاح فاني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر صحن علني د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشتند‌‌ اما تا امروز نه هيات رئيسه راضي به اعلام وصول شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است و نه نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان از حق فرهنگيان كوتاه مي‌آيند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

  هيات رئيسه تمايلي به استيضاح ند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مشخص نيست كه چرا هيات رئيسه مجلس تمايلي به اعلام وصول استيضاح فاني ند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. اما طبق ماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه 222 آيين نامه مجلس شوراي اسلامي اگر استيضاحي حد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اقل 10 امضا د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، هیات رئیسه موظف است د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر اولین جلسه علنی استیضاح آن را اعلام وصول كند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر همان روز متن استیضاح را برای وزیر یا وزیران مورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ استیضاح ارسال و همزمان چاپ و بین نمایند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان توزیع کند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. بي‌ميلي هيات رئيسه مجلس نسبت به مطرح شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن استيضاح فاني، روز گذشته د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر صحن علني نمود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بيروني پيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ا كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. ناد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر قاضي‌پور محورهاي متعد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي از نقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رباره عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وزير آموزش و پرورش روحاني مطرح كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اما محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حسن ابوترابي، نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي كه سكان جلسه علني را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشت، نسبت به آن اعتراض نشان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، قاضي‌پور هم زمان را مغتنم شمرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و استيضاح را مطرح كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و گفت: اگر استيضاح از فاني را اعلام وصول كنيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ست از سوال پرسيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن بر مي‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارم. اما د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رخواست قاضي‌پور با سكوت ابوترابي روبه رو شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و اجازه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه اروميه تمام انتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را به قيمت اعلام وصول نشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن استيضاح، مطرح كند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

  د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و وزير بر لبه استيضاح

فارغ از اينكه استيضاح و سوال از وزرا از ابزارهاي نظارتي مجلس است كه گاهي به اهرم فشار تبد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌يل مي‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ضعيف د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و وزير روحاني، فاني و نعمت‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه، حق مرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌م بر گرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن نمايند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان است. فضاي مجلس علاوه بر استیضاح فاني، براي استيضاح نعمت‌زاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه هم فراهم است. وزير صنعت، معد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن و تجارت هم د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر كارنامه خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.  نمایند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان برای انجام این استیضاح د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لایل‌های زیاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که کهولت سن و عد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌م توانایی اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اره وزارتخانه مهمی چون صنعت، معد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن و تجارت که قبلا خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌ و وزارتخانه مجزا بود‌‌ه است از اصلي‌ترين د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لايل استيضاح است. 

  د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت يازد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم ركورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ار كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

هرم سبز بهارستان، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ومين كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود‌‌ را به فاني نشان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت يازد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم، نهمين كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر عرض د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و سال ثبت كند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و سالي كه با وجود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ موفقيت‌هايي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر زمينه سياست‌خارجي، مذاكرات هسته‌اي و كاهش ركود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي، انتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ات  فراواني به حوزه آموزش آن وارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است. تعد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کارت‌های زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت یازد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر کمتر از 2 سال به اند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ازه کارت‌های زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت نهم د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر طول چهار سال عمر آن رسيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. حتي د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ولت د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هم كه انتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ات فراواني به عملكرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آن وارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و همچنان مورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بسياري از كارشناسان است، تنها 7 كارت زرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفته است.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: استيضاح هميشه بد‌ نيست
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:14  توسط مصطفی  | 

سي ساله‌هاي به درد نخور؟!

خبر در حد چند کلمه بود؛ «يک عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 94 از تعيين تکليف اين کميسيون براي سرباز فراري‌ها و تعيين جريمه 30 ميليون توماني براي سربازان فراري 30 سال به بالاي مجرد خبر داد.»

به گزارش ابتکار، شايد تا اينجا سئوالي يا مبحثي در ذهن متبادر نمي‌شد. اما تمام افکار از چند خط بعد و آن هم با اشاره غلامعلي جعفرزاده، يکي از مسئولان، به بررسي موضوع سرباز فراري ها، هجوم آورد. «اينها افرادي هستند که بالاي ده سال از موعد خدمت‌شان گذشته و خدمت سربازي انجام نداده‌اند و حداقل سن آن‌ها هم سي سال است. از طرفي آن‌ها به درد نظام وظيفه هم نمي‌خورند و نمي‌شود آن‌ها را اجباري به سربازي برد.» نکته در همين جا نهفته بود. « آنها به درد نظام وظيفه هم نمي‌خورند.»

چرا سي ساله ها به درد نظام وظيفه نمي‌خورند؟

بحث فروش سربازي مطرح نيست؛ اين جمله را نيز همان مسئول مي‌گويد. مساله بعدي در همين جا مطرح مي‌شود که اين افراد بايد جرائمي پرداخت کنند که بتوانند از برخي تسهيلات شهروندي مثل انجام کار اقتصادي، داشتن دفترچه بيمه و برخي مسائل اين‌چنيني استفاده کنند اما حتي در صورت پرداخت جريمه از برخي حقوق ديگر مثل کانديداتوري شوراي شهر، نمايندگي مجلس و استخدام دولت محروم خواهند بود. با نگاهي گذرا به تيترهاي اخبار مي‌بينيم که واژه افسردگي به خوبي در آنها مرور مي‌شود و هر روزه به تعداد و علل اين بيماري روحي و رواني اضافه مي‌شود. يک روان شناس معتقد است، والدين بدون داشتن آموزش‌هاي قبلي از تحولات دوران نوجواني و جواني باعث ايجاد عواملي در بروز افسردگي در فرزندان مي‌شوند. علايمي نظير پرخاشگري بي‌مورد، اشکال در تمرکز، سرگرداني، در خود فرورفتگي، نداشتن رابطه صحيح با والدين، خصومت و بي‌هدفي با افسردگي ارتباط تنگاتنگي دارند. حال مي‌توانيم والدين را کمي بسط دهيم به جامعه و در نگاه عميق تر و بزرگ تر، مسئولان را جايگزين واژه والدين کنيم. اما اين به محتواي خبر چه ارتباطي پيدا مي‌کند؟

ديروز، امروز، فردا

آبان ماه امسال بود. دکتر محمدرضا رستمي، مشاور وزير و متخصص امور جوانان در ميزگرد دبيرهاي انجمن هاي دانشجويي گفت: « تفاوتي بين اکنون و دوره آقاي خاتمي وجود ندارد. در دوران انقلاب و جنگ، امام (ره) به جوانان اعتماد و اهتمام داشتند ايشان باور قلبي داشتند که تنها راه برون رفت از معضلات و مشکلات جامعه مشارکت جوانان است. فضاي انقلاب و پس از انقلاب به جوانان آميخته بود. جوانان آن دوران يا از کشور خارج شده اند و يا جزوي از حاکميت شدند. همان جوانان ديروز، به جوانان امروز باور و اعتماد ندارند. در حالي که رهبري نظام پس از امام (ره) نيز تاکيد بر مشارکت جوانان دارند با اين حال نسل جوان امروز کمترين مشارکت را در امور کشور دارند. جوانان نيز سرمايه بزرگ کشور و جمعيتي بالغ بر 24 ميليون نفر هستند. دولت با توان اندک در مقابل چنين سرمايه اي کاري از پيش نمي‌برد.» آرام آرام که پيش مي‌رويم، شاه کليدهاي ذهني ما پيدا مي‌شود. قفل هايي که چندي است شايد به ذهن ما زده شده، يکي پس از ديگري باز مي‌شود و باز هم در اينجا همان جمله کليدي نماينده مجلس شوراي اسلامي را با خود مرور مي‌کنيم که «اينها به درد نظام وظيفه نمي‌خورند.»

خاطره‌سازي يا خاطره‌بازي؟

به سال 1333 ه.ش در شهرستان مياندوآب در يك خانواده مذهبي و باايمان متولد شد. در دوران كودكي، مادرش را – كه بانويي باايمان بود – از دست داد. بعد از شهادت برادرش حميد و برخي از يارانش، روح در كالبد ناآرامش قرار نداشت و معلوم بود كه به زودي به جمع آنان خواهد پيوست. پانزده روز قبل از عمليات بدر به مشهد مقدس مشرف شد و با تضرع از آقاعلي‌بن موسي‌الرضا(ع) خواسته بود كه خداوند توفيق شهدت را نصيبش نمايد. سپس خدمت حضرت امام خميني(ره) و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رسيد و با گريه و اصرار و التماس درخواست كرد كه براي شهادتش دعا كنند. اين فرمانده دلاور در عمليات بدر در تاريخ 25/11/63، به خاطر شرايط حساس عمليات، طبق معمول، به خطرناكترين صحنه‌هاي كارزار وارد شد و در حالي كه رزمندگان لشكر را در شرق دجله از نزديك هدايت مي‌كرد، تلاش مي‌نمود تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتكهاي دشمن تثبيت نمايد، كه در نبردي دليرانه، براثر اصابت تير مستقيم مزدوران عراقي، نداي حق را لبيك گفت و به لقاي معشوق نايل شد. هنگامي كه پيكر مطهرش را از طريق آبهاي هورالعظيم انتقال مي‌دادند، قايق حامل پيكر وي، مورد هدف آرپي‌جي دشمن قرار گرفت و قطره ناب وجودش به دريا پيوست. اين داستان زندگي شهيد باکري 30 ساله بود. جواني که از وي به عنوان فرمانده اي دلاور نام برده مي‌شود. فقط چند خط داستان زندگي يک جوان 30 ساله ديروز بود.

عاقلانه ترين کار

«عاقلانه‌ترين کار اين است اين افراد فراخوانده شوند و از آن‌ها جرائم نقدي اخذ شود در اين صورت کارت قرمز سربازي به آن‌ها داده مي‌شود که در قبال آن از برخي حقوق شهروندي برخوردار مي‌شوند. به موجب مصوبه کميسيون تلفيق افراد مجرد بالاي سي سال سن که سربازي نرفته‌اند 30 ميليون تومان جريمه مي‌شوند و ساليانه 1 ميليون تومان به اين مبلغ اضافه مي‌شود. همچنين کساني که روستايي و تحت پوشش کميته امداد و نهادهاي حمايتي بودند و به خاطر فقر نتوانستند به سربازي بروند از تخفيفات 50 درصدي جريمه برخوردار مي‌شوند. همچنين به ازاي تاهل دو سال و به ازاي هر فرزند شش ماه از سقف تعيين شده کاسته خواهد شد.» اين نيز راهکاري بود که غلامعلي جعفرزاده پيش پاي سي ساله هايي گذاشت که شايد امروز به درد نظام وظيفه که هيچ حتي بعد از اينکه جريمه خود را نيز پرداخت کردند، علي الظاهر به درد کار ديگري نيز نخواهند خورد!

هادي معتمد: شايد عذرخواهي کند

آنقدر شبهه در اين يک جمله وجود داشت که ناچار شديم به سراغ دکتر هادي معتمد، آسيب شناس اجتماعي برويم تا بدانيم که آثار مخرب يک جمله چه مي‌تواند باشد. وي در گفتگو با روزنامه ابتکار گفت: «به نظر مي‌آيد نوع حرف زدن ايشان اشکال داشته است. يا ايشان حواس شان نبوده از چه کلماتي استفاده مي‌کنند. همه به اتفاق معتقد هستند که سن سي سالگي بهترين سن براي تصميم گيري است. چون جوان از شر و شوري درآمده است و در حال حاضر هم که نگاه کنيد، مي‌بينيد که مديريت قسمت هاي مختلف به دست همين جوانان است. به نظر مي‌آيد که اشتباهي صورت گرفته است. شايد هم ايشان خواستند به اين نکته اشاره کنند که افراد سي ساله تازه ازدواج کرده اند و نمي‌توانند به خدمت سربازي بروند. اگر قلبا اين حرف را زده اند، بايد به اين نکته اشاره کنم که شايد آماري از سي ساله ها در دست ندارند. اين سن تازه آغاز فارغ التحصيلي است اگر به دانشگاه ها مراجعه کنيد، مي‌توانيد افرادي را در اين رده سني ببينيد که عضو هيات علمي دانشگاه ها هستند. اگر مروري بر گذشته داشته باشيد، شاهد اين هستيد که جوان هايي که در اين سن بودند، جبهه هاي جنگ را به دست گرفتند و پيروز شدند. سي سالگي، بلوغ زندگي افراد است. از نظر تحرک، روحي و رواني. 40 سالگي بلوع عقلاني افراد به حساب مي‌آيد. 30 ساله ها افراد باهوشي هستند. آوردن اين کلمات براي اين افراد اشتباه است و شايد ايشان هم متوجه اشتباه خود بشوند و عذرخواهي کنند.»

يک کلام، ختم کلام

اندر احوالات سي سالگي نوشتيم و ديالوگي که براي «سي ساله هاي به درد نخور» شايد کمي سنگين باشد. گذري اگر به آمار افسردگي و بزه داشته باشيم، ردپاي اين کلمات به شکل و شمايل ديگري به خوبي خودنمايي مي‌کند. آماري از جمله اعتياد، بيکاري، افزايش سن ازدواج، آمار رو به رشد طلاق شايد ناشي از همين سرخوردگي هاست. سرخوردگي هايي که جوان ايراني را از فرماندهان دلاور ديروز به به دردنخورهاي امروز مي‌رساند. به راستي ايراد کار کجاست که از نظر يک نماينده مجلس شوراي اسلامي، خانه ملت، سي ساله ها به درد نظام وظيفه نمي‌خورند؟


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: سي ساله‌هاي به درد نخور
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:14  توسط مصطفی  | 

دختران اینجا با پتو به کلاس می‌روند

دو دبیرستان در شهر کوهدشت استان لرستان بیش از دو هفته است که به دلیل نقص در وسایل گرمایشی به سیستم جدیدی روی آورده اند که از طریق استفاده دانش آموزان از پتو فعالیت می کند.

به گزارش مهر، دو دبیرستان دخترانه کوثر و دکتر حسابی شهرستان کوهدشت نزدیک به ۲۰ روز است با نبود وسایل گرمایشی به سر می برند و دانش آموزان و معلمان این دو دبیرستان مجبورند سرمای طاقت فرسای زمستان را کنار صندلی های سرد کلاس تحمل کنند.

قدیمی بودن و فرسودگی دیگ های بخار سیستم گرمایشی این دو دبیرستان که دارای یک ساختمان بزرگ هستند، علت قطع شدن گرمای کلاس ها عنوان شده است.

این وضعیت به گونه ای است که دانش آموزان مجبورند برای تحمل فضای سرد زمستانی کلاسها از پتوهایی استفاده کنند که از خانه های خود همراه می آورند.

ماژیک هایی که سر کلاس درس یخ می زنند

مسئولان دبیرستان کوثر می گویند: دو دیگ بخار سیستم گرمایشی دبیرستان، بسیار قدیمی هستند و چندبار هم تعمیر شده اند اما به علت پوسیدگی، امکان تعمیر دوباره آنها وجود ندارد.

آنها می گویند: مسئولان اداره کل نوسازی مدارس استان از محل بازدید کرده و گفته اند دیگ های بخار نو را از تهران سفارش داده اند و به زودی مشکل گرمایشی دو دبیرستان رفع خواهد شد.

یکی از دانش آموزان دبیرستان کوثر گفت: وضعیت سرمای کلاس ها به قدری حاد است که حتی نمی شود از ماژیک ها استفاده کرد چون تا چند کلمه با آنها نوشته می شود یخ می زنند.

این دانش آموز افزود: بچه ها مجبورند برای گرم شدن از خانه با خود پتو بیاورند که این هم جوابگو نیست.

برخی از دانش آموزان سرما خورده اند

دانش آموز دیگری در حالی که پتوی مسافرتی را به دور خود پیچانده است، گفت: باور کنید قادر به یادگیری هیچ کدام از درس ها حتی ریاضی که بسیار برایمان مهم است نیستیم چون سرمای شدید اجازه فکر کردن را از ما گرفته است.

دانش آموز دیگری مدعی است تاکنون به دلیل وضعیت سرمای کلاسها برخی از دانش آموزان سرما خورده اند.

زنگ تفریح است و دانش آموزان به جای جنب و جوش طبق معمول مدارس، پتوهای مسافرتی نازکی را دور خود پیچیده و کنار هم جمع شده اند تا هرطور شده امروز را هم در سرمای طاقت فرسای بهمن ماه ساعات درسی را به پایان رسانده و خود را به گرمای مهربان بخاری های خانه برسانند.

درخواست از نوسازی مدارس لرستان

مسئول تدارکات و پشتیبانی آموزش و پرورش کوهدشت نیز گفت: روال اداری تعمیرات مدارس به این گونه است که نامه تعمیرات خود را اول مهرماه به ما تحویل می دهند تا لیست آنها به اداره کل نوسازی مدارس استان تحویل داده شود.

کاظمی با بیان اینکه آموزش و پرورش مجری هیچ گونه طرح عمرانی نیست، افزود: سیستم گرمایشی این دو دبیرستان بعد از زمان گفته شده خراب شده اند اما با توجه به حساسیت موضوع، از مدیرکل نوسازی مدارس استان خواستیم برای بازدید به کوهدشت بیاید که ایشان هم به کوهدشت آمد و قول داد هرچه زودتر موضوع پیگیری شود.

وی افزود: تعمیر سیستم گرمایشی دو دبیرستان کوثر و دکتر حسابی کوهدشت ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان اعتبار لازم دارد که از طریق مناقصه پیمانکار آن مشخص و وسایل مورد نیاز از تهران خریداری شده که به محض رسیدن تجهیزات، کار تعمیر توسط پیمانکار انجام خواهد گرفت.

نوسازی مدارس: در حال استانداردسازی سیستم گرمایشی هستیم

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان نیز با رد مشکل سیستم گرمایشی این دبیرستانها، گفت: در بازدیدی که هفته گذشته از دبیرستان​های کوهدشت داشتیم مشکل جدی در این زمینه وجود نداشت.

حسین اسدی پور افزود: پروژه ای که در حال حاضر توسط نوسازی مدارس لرستان در دست انجام بوده بحث نوسازی و استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس استان است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس استان به مبلغ ۱۰۸ میلیارد ریال تامین شده است، افزود: این اعتبار در میان کل شهرستانهای استان لرستان از جمله کوهدشت توزیع شده و کار استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس در حال انجام است.

اسدی پور با بیان اینکه در دو مدرسه یاد شده نیز کار استانداردسازی سیستم گرمایشی در حال انجام است، افزود: پیش بینی می شود که تا پایان بهمن ماه سالجاری سیستم گرمایشی استاندارد این مدارس تحویل داده شود.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان با بیان اینکه این مدارس سیستم گرمایشی داشته و در حال حاضر کار استانداردسازی آنها در حال انجام است، افزود: پیمانکار مربوط به استانداردسازی سیستم گرمایشی این دو مدرسه نیز انتخاب شده و کار در این زمینه در حال انجام است.

وعده ای برای پایان بهمن ماه

اسدی پور با بیان اینکه تاسیسات مکانیکی مورد نیاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس از خارج استان تهیه می شود، افزود: همچنین اعتبارات مورد نیاز برای این کار از محل درصدی از درآمدهای ناشی از فروش گاز خانگی به مشترکین تامین می شود.

وی با بیان اینکه این اعتبار بعد از تامین به حساب وزارت آموزش و پرورش واریز می شود، افزود: با توجه به تخصیص ۵۰ درصدی این اعتبارات نسبت به انتخاب پیمانکار اقدام و کار در این زمینه عملیاتی شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان با بیان اینکه قبل از تامین اعتبار نمی توانستیم نسبت به انتخاب پیمانکار اقدام کنیم، گفت: همچنین اعتبارات در این زمینه سنگین بوده و در طول یک دوره کوتاه مدت امکان جذب اعتبار و اجرای کل کار نیست.

وی با اشاره به فرسودگی و غیراستاندارد بودن سیستم گرمایشی تعداد زیادی از مدارس استان، افزود: در این زمینه از سال گذشته تزریق اعتبارات به این حوزه آغاز شده و کار به سرعت در حال انجام است.

اسدی پور با بیان اینکه مشکلات مدارس در این زمینه باید از طریق آموزش و پرورش به نوسازی مدارس اطلاع داده شود و نوسازی مدارس به طور مستقیم هیچ مکاتبه ای با مدارس ندارد مدعی شد که در بازدید هفته گذشته از این مدارس مشکلی در زمینه سیستم گرمایشی وجود نداشته است.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: دختران اینجا با پتو به کلاس می‌روند
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:13  توسط مصطفی  | 

حذف يارانه پرمصرف ها به جاي پردرآمدها

محمود سحابي در یادداشت روز خراسان نوشت:

پاييز و زمستان سال ۹۲، مباحث مربوط به اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها به شدت در فضاي کشور مطرح بود. مسئولان دولتي اعتقاد داشتند که منابع هدفمندي يارانه ها کسري زيادي دارد به گونه اي که دولت در پرداخت يارانه نقدي به عموم مردم نيز با مشکلات زيادي مواجه است و توانايي پرداخت يارانه به بخش توليد را هم ندارد. از سوي ديگر، هم مسئولان دولتي و هم نمايندگان مجلس به درستي از پرداخت يارانه يکسان به افراد کم درآمد و پردرآمد انتقاد مي کردند و ادامه اين روش را نوعي بي عدالتي در توزيع يارانه ها مي دانستند. بر همين اساس، مجلس و دولت در جريان تصويب قانون بودجه ۹۳ توافق کردند که فاز دوم هدفمندي يارانه ها در اين سال توسط دولت با افزايش قيمت حامل هاي انرژي و قطع پرداخت يارانه به پردرآمدها اجرايي شود. با اجراي اين توافق، کسري بودجه هدفمندي يارانه ها از محل اصلاح قيمت حامل هاي انرژي و حذف يارانه پردرآمدها از بين مي رفت و منابع - مصارف هدفمندي يارانه ها تراز مي شد تا هم توزيع يارانه نقدي به شيوه عادلانه تري صورت گيرد و هم امکان پرداخت يارانه به بخش هايي مانند توليد و سلامت فراهم گردد.

بر همين اساس، دولت از اواخر سال ۹۲ به سراغ شناسايي و حذف پردرآمدها رفت. استراتژي دولت براي انجام اين اقدام، تشويق پردرآمدها به انصراف اختياري از طريق عدم ثبت نام در سامانه اينترنتي هدفمندي و تهديد اين افراد به بررسي وضعيت اقتصادي آن ها و قطع يارانه نقدي آن ها همراه با اخذ جريمه از سوي دولت بود. با اين وجود، سياست تشويقي و تنبيهي دولت به نتيجه نرسيد و در عمل سياست شناسايي و حذف پردرآمدها در سال جاري بي نتيجه ماند به نحوي که تعداد دريافت کنندگان يارانه نقدي و ميزان پرداختي دولت براي يارانه نقدي در مقايسه با سال ۹۲ کمتر از ۲ درصد کاهش يافت. مهم ترين دليل اين موضوع، پيچيدگي هاي موجود در تعيين درآمد افراد و ضعف زيرساخت هاي اطلاعاتي کشور براي انجام اين کار بود و پردرآمدها هم به علت اطلاع از همين موضوع، از انصراف داوطلبانه خودداري کرده بودند. نااميدي دولت براي امکان شناسايي و حذف يارانه پردرآمدها در کوتاه مدت آن قدر زياد بود که بند مربوط به اين موضوع در لايحه بودجه ۹۴، قرار نگرفت.

از سوي ديگر، دولت در اقدامي محتاطانه و با هدف عدم تحريک تورم، نتوانست سقف درآمدي بودجه از محل تغيير قيمت حامل هاي انرژي در سال جاري را محقق کند به گونه اي که بررسي هاي مرکز پژوهش ها و کميسيون برنامه و بودجه مجلس نشان دهنده کسري ۸ تا ۱۰ هزار ميليارد توماني بودجه هدفمندي از اين محل در سال ۹۳ است. همين موضوع سبب شده است که هم يارانه اختصاصي به توليد همچنان بسيار ناچيز باشد و هم رشد مصرف حامل هاي عمده انرژي مانند بنزين، گازوئيل و گاز بخش خانگي حتي براي کوتاه مدت هم متوقف يا نزولي نشود و همچنان صعودي باشد.

اما اخيراً نمايندگان مجلس از پيشنهاد جديدي براي حل موضوع کسري منابع هدفمندي يارانه ها با محوريت حذف يارانه «پرمصرف ها» خبر داده اند که در کميسيون انرژي مجلس نيز مصوب شده است. اين پيشنهاد بر اين مبنا قرار دارد که «پردرآمدها» عموماً همان «پرمصرف ها» هستند و مصرف انرژي آن ها نيز به مراتب آسان تر از درآمدشان قابل اندازه گيري است. بنابراين اگر در اجراي فاز سوم هدفمندي يارانه ها، سراغ حذف يارانه پرمصرف ها برويم، در عمل يارانه پردرآمدها را هم حذف کرده ايم.

بررسي وضعيت مصرف انرژي در دهک هاي مختلف درآمدي کشور نشان مي دهد که دهک هاي پردرآمد بيش از دهک هاي کم درآمد انرژي مصرف مي کنند. به عبارت ديگر، مشترکين پرمصرف عموماً همان پردرآمدها هستند. اطلاعات مرکز آمار کشور نيز مويد همين موضوع است که سهم دهک هاي پردرآمد در مصرف حامل هاي انرژي به مراتب بيشتر از دهک هاي کم درآمد است. در حالي که سهم منطقي مصرف هر دهک از مصرف هر حامل انرژي ۱۰ درصد است، دهک هاي بالا بيش از سهم خود مصرف مي کنند به نحوي که اين ميزان براي دهک دهم درآمدي کشور 18.5 درصد است ولي دهک هاي پايين کمتر از سهم خود مصرف مي کنند؛ به نحوي که اين ميزان براي دهک اول درآمدي کشور تنها 4.69 درصد است. از آنجايي که قيمت حامل هاي انرژي در کشور يارانه اي است، مصرف بيشتر مشترکين پرمصرف، به معناي استفاده بيشتر پردرآمدها از يارانه است و اين امر بي عدالتي را در جامعه تشديد مي کند.

بنابراين در صورت تصويب نهايي سياست پيشنهادي براي حذف يارانه پرمصرف ها در مجلس و اجرايي شدن آن توسط دولت در سال ۹۴، جلوي مصرف بي رويه و خارج از الگوي پرمصرف ها گرفته مي شود و کسري منابع هدفمندي يارانه ها نيز جبران مي شود. اين سياست مي تواند مشکل اجراي فازهاي بعدي هدفمندي يارانه ها را از دو منظر مديريت مصرف انرژي و تأمين بودجه هدفمندي برطرف کند.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: حذف يارانه پرمصرف ها به جاي پردرآمدها
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:13  توسط مصطفی  | 

نامه‌ای که امپراتورهای رسانه‌ای در برابر آن زانو زد

چند روزی است که از انتشار پیام روشنگر و الهام‌بخش رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا  می‌گذرد. خبری که علی‌رغم تلاش‌های زیادی که از سوی محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب برای روبرو کردن انتشار آن با بن‌بست، صورت گرفت، به راحتی راه خود را باز کرد و در صدر اخبار رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفت و با اینکه چند روز از انتشار آن می‌گذرد، همچنان از سوی رسانه‌ها و تحلیلگران مختلف، کلمه به کلمه آن مورد بررسی و حتی شمارش قرار می‌گیرد.

به گزارش کیهان، کلمه به کلمه پیام معظم انقلاب، از سوی رسانه‌های آمریکایی مثل هفته‌نامه تایم، رسانه‌های صهیونیستی مثل هاآرتص و رسانه‌های دیگر غربی مورد شمارش قرار گرفت. به عنوان مثال هفته‌نامه تایم آمریکا در خصوص پیام رهبر معظم انقلاب نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای در نامه‌ای 900 کلمه‌ای درخواست‌های مشخصی از خوانندگان نامه ارائه کرده است»، یا برای مثال دیگر این قسمت از گزارش روزنامه صهیونیستی هاآرتص را ملاحظه کنید: «آیت‌الله خامنه‌ای در این پیام 900 کلمه‌ای که در توئیتر منتشر شده است از خوانندگان خواسته تا دانش اسلام را از منابع اصیل و اولیه آن دریافت کنند.»

این نوع نگارش به خوبی نشان می‌دهد که پیام رهبر انقلاب تا چه اندازه از سوی رسانه‌های خارجی و دولت‌های متبوعشان مورد توجه قرار گرفته است. در خصوص محورها و موضوعات، پرسش‌ها، درخواست‌ها، هشدارها و راهکارهای ارائه شده در محتوای پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپا و آمریکا مطالب و تحلیل‌های زیادی از سوی کارشناسان و تحلیلگران داخلی و خارجی منتشر شده است که در تمام این مطالب  نیز بر پنج عنصر محتوای مناسب و غنی پیام، انتخاب درست مخاطب، خلاقانه بودن انتقال پیام، زمان‌شناسی درست و به موقع بودن ارسال پیام و در نهایت موثر بودن این پیام، اذعان و تاکید شده است.

در این میان واکنش رسانه‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان خارجی نیز در برخورد با این پیام، بسیار قابل توجه و تامل بود که در این گزارش، واکنش، رویکرد و تکنیک‌هایی که این رسانه‌ها از انکار تا اذعان به این پیام، دنبال کردند مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

 اولین برخورد؛ بایکوت

بلافاصله پس از انتشار پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خطاب به جوانان اروپا و آمریکا به چهار زبان انگلیسی، عربی، آلمانی و فرانسوی، این پیام بازتاب زیادی در رسانه‌های داخل، رسانه‌های همسو با کشورمان و شبکه‌های اجتماعی داشت و به شدت مورد توجه و  بازنشر قرار گرفت اما رسانه‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان غربی و آمریکایی که جوانان کشور‌های متبوعشان مخاطب این پیام بودند در ابتدا تکنیک حذف و سکوت را در دستور کار قرار دادند و تلاش کردند با برجسته کردن موضوعاتی خبری، همچون بحران قیمت نفت، تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورمان و فضاسازی در خصوص مقابله به مثل حزب‌الله در مقابل اقدام تروریستی صهیونیست‌ها در به شهادت رساندن رزمندگان حزب‌الله و سردار ایرانی، فضای رسانه‌ای را به سمتی ببرند که به کل، اذهان مخاطبان و افکار عمومی را از نامه رهبر معظم انقلاب دور کنند. اما پس از 24 ساعت و گسترش چشمگیر پیام رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های مختلف جهان، دیگر بایکوت خبری جواب نمی‌داد و این رسانه‌ها مجبور به انعکاس این خبر شدند اما با توسل به یک تکنیک رسانه‌ای به نام «تکنیک گزینشی».

تکنیک انتشار گزینشی

در استفاده از تکنیک «گزینشی» اولا خبر به صورت خلاصه منعکس می‌شود نه به صورت کامل و در بعضی از مواقع حتی خبر در حد یک تیتر و توضیحی کوتاه منعکس می‌شود و همان‌طور که از عنوان این تکنیک بر می‌آید رسانه‌ها تلاش می‌کنند با گزینش بخش‌هایی از متن یک خبر، قسمت‌هایی از آن را منعکس و منتشر کنند که تا حد امکان مخالف با اهداف و رویکردهایی که آنها پیگیری می‌کنند، نباشد و یا حداقل خنثی باشد و بخش‌هایی از آن خبر را که خلاف اهداف و منافع آنها است به کل حذف می‌کنند. در خصوص پیام روشنی‌بخش رهبر معظم انقلاب نیز رسانه‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان غربی و آمریکایی بعد از اینکه مجبور به انعکاس آن شدند، همین رویکرد را دنبال کردند. این رسانه‌ها حتی در ابتدا فقط این پیام را در حد یک خبر کوتاه در پایگاه‌های اینترنتی خود منعکس کردند و در شبکه‌های رادیویی و تصویری خود اشاره‌ای به آن نداشتند. به عنوان مثال چند نمونه از انعکاس پیام رهبری در شبکه‌های غربی و آمریکایی را ملاحظه کنید:
پایگاه اینترنتی شبکه بلومبرگ آمریکا: آقای (آیت‌الله) خامنه‌ای در پیامی از جوانان غربی خواست درباره اسلام مطالعه کنند و اشتباه قضاوت نکنند.

پایگاه اینترنتی شبکه بی‌بی‌سی: رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، آنان را دعوت به مطالعه قرآن و زندگی پیامبر اسلام کرد تا از اسلام شناخت واقعی به دست آورند.

پایگاه اینترنتی بلومبرگ: آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي ايران از جوانان در كشورهاي غربي خواست اجازه ندهند حمله به دفتر نشريه فكاهي شارلي ابدو فرانسه و كشته شدن شماري از كاركنانش ديدگاه آنها را درباره اسلام تحت تاثير قرار دهد.

اما این پایان کار برای این رسانه‌ها نبود و بعد از انتشار گسترده پیام رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های مکتوب، دیداری، شنیداری، فضای مجازی و شبکه‌های مختلف اجتماعی، این رسانه‌ها نیز مجبور به انعکاس کامل پیام رهبر معظم انقلاب شدند اما باز هم با توسل به تکنیک‌های مختلف دنیای رسانه.

تکنیک حذف و تحریف

تکنیک مشترک و عمده‌ای که مجددا رسانه‌های غربی و آمریکایی در این مرحله استفاده کردند تکنیک «حذف» بود و بسیاری از این رسانه‌ها دو قسمت عمده را از پیام رهبر معظم انقلاب حذف کردند. قسمت اولی که در بسیاری از رسانه‌های غربی و آمریکایی از پیام رهبر معظم انقلاب حذف شد قسمتی بود که در آن رهبر معظم ایران علت خطاب قرار ندادن سیاستمداران و دولتمردان را در پیام خود مطرح کرده بودند و در پیامشان بیان داشتند که چون معتقدند سیاستمداران و دولتمردان غربی و آمریکایی آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند آنها را در پیام خود خطاب قرار  ندادند. اکثر رسانه‌های غربی این قسمت را از پیام حضرت آقا حذف کردند و بر قسمت دیگر این پیام که علت خطاب قرار دادن جوانان در پیام خودشان را مطرح می‌کنند، متمرکز شدند.

قسمت دیگری که رسانه‌های غربی و آمریکایی از پیام رهبر معظم انقلاب حذف کردند قسمتی است که به تاريخ‌نگاري‌هاي جديد اشاره می‌کند که در آن رفتارهاي غير صادقانه و مزوّرانه‌ دولت‌هاي غربي با ديگر ملّت‌ها و فرهنگ‌هاي جهان نكوهش شده است.

البته این رسانه‌ها می‌دانستند که با حذف قسمتی که در آن علت خطاب قرار ندادن سیاستمداران و دولتمردان از سوی رهبر معظم انقلاب در پیامشان، مطرح شده است، این سؤال برای مخاطبانشان به وجود می‌آید که چرا رهبر انقلاب صرفا جوانان غربی را خطاب پیام خود قرار داده و سیاستمداران و دولتمردان غرب را خطاب قرار نداده است. به همین علت این رسانه‌ها به تکنیک «تحریف» متوسل شدند. به عنوان مثال برخی رسانه‌های غربی مثل بلومبرگ، فارین پالیسی و ترند درجهت تحریف پیام، این‌گونه به مخاطبان خود القا کردند که رهبر معظم انقلاب در گذشته به کرات بیان داشته‌اند که دشمنی ایران با دولت آمریکا است نه مردم آمریکا و با برجسته کردن این موضوع سعی کردند که آن را علت خطاب قرار دادن جوانان در این پیام معرفی کنند.

تکنیک اهمیت‌زدایی

اما رویکرد اصلی که رسانه‌های غربی آن را دنبال کردند، توسل به تکنیک  «اهمیت‌زدایی»  بود. این رسانه‌ها تلاش کردند به طرق مختلف و با توسل به تکنیک اهمیت‌زدایی به زعم خود در راستای بی‌اثر کردن پیام الهام‌بخش رهبر معظم انقلاب، حرکت کنند. این رویکرد بر دو محور اهمیت‌زدایی از صاحب پیام و پیام و اثرات آن بر مخاطبان متمرکز بود.

رسانه‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان خارجی تلاش کردند با برجسته کردن این موضوع که پیام‌دهنده یعنی رهبر معظم انقلاب هیچوقت نسبت به غرب خوشبین نبودند و شخصیتی هستند که همواره غرب و آمریکا را با جملات آتشین ضد غربی خطاب قرار می‌دهند، به مخاطبان خود این‌گونه القاء کنند که این پیام نیز یک پیام عادی مثل پیام‌های گذشته است تا به زعم خود به این صورت از اهمیت آن بکاهند. به عنوان مثال نشريه اينترنتي معروف فارین پالیسي آمریکا در مقاله‌اي به قلم «جاستين درنان» نوشت: «آيت‌الله خامنه‌اي كه به ايراد سخنراني‌هاي آتشين در محكوميت غرب به عنوان «شرور» و «شيطان بزرگ» شهرت دارد، روز چهارشنبه نیز در نامه‌ای كه روي اينترنت و در پايگاه توئيتر منتشر شده است از «جوانان اروپا و آمريكاي شمالي» خواست تلاش كنند دين اسلام را بشناسند».

شبکه بلومبرگ آمریکا نیز دقیقا همین رویکرد را در پایگاه اینترنتی خود، این‌گونه پیگیری کرد:‌آيت‌الله خامنه‌اي اغلب نسبت به غربي‌ها خوش‌بيني نشان نمي‌دهد. وي پارسال در آستانه مذاكرات هسته‌اي بر اين باور بود كه آمريكا پليد است. رهبر ايران هنگام تظاهرات ماه اوت در شهر فرگوسن آمريكا بعد از كشته شدن نوجوان سياه‌پوستي به نام مايكل براون نيز با شعف، پيامي را درباره تبعيض نظام يافته در جامعه آمريكا بر روي پايگاه اينترنتي توئيتر منتشر كرده بود».
نیویورک تایمز نیز، رویکرد اهمیت‌زدایی و عادی وانمود کردن پیام رهبر معظم انقلاب را اینگونه پیگیری کرد: «تاكنون حدود دوازده پيام با عنوان «نامه براي شما» از حساب كاربري رسمي آيت‌الله خامنه‌اي فرستاده شده است و این دست پیامها کاملا  عادی شده است».

رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی همچون بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و رسانه‌هایی از این دست، حتی پا را از این نیز فراتر گذاشته و علاوه بر اهمیت‌زدایی از پیام حضرت آقا، در راستای سیاه‌نمایی شخصیت ایشان نیز تلاشی قابل توجه داشتند. به عنوان مثال این قسمت از اظهارات احمد سلامتیان که مجری شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی وی را تحلیلگر مسائل ایران از پاریس معرفی می‌کند، ملاحظه کنید: «من بعید می‌دانم که گفتار یکجانبه تمامیت‌طلبانه شخصی که خود را برتر از دیگران می‌داند، از یک گوشه دنیا، اثری داشته باشد.»

این در حالی است که فقط توجه به این قسمت از پیام رهبر معظم انقلاب که متواضعانه و صراحتا می‌فرمایند بنده اصراری ندارم که برداشت من از اسلام را بپذیرید، به تنهایی خط بطلانی بر این ادعای به اصطلاح کارشناس شبکه بی‌بی‌سی، می‌کشد.

اما رسانه‌های خارجی در راستای اهمیت‌زدایی از شخصیت صاحب پیام به این موارد بسنده نکردند و در اقدام مشترک بعدی، بر روی القای عدم شناخت رهبر معظم انقلاب از بافت فرهنگی، اجتماعی و مذهبی جوانان غربی متمرکز شدند. به عنوان مثال پايگاه اينترنتي وتران تودي در گزارشي به قلم كوين برت با عنوان «پيام آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب به جوانان در غرب» تلاش کرد آزادی مدنظر رهبر معظم انقلاب را با آزادی مد نظر آزاد‌اندیشان مخالف مذهب، مشترک و موازی القاء کند تا به این ترتیب به زعم خود بتواند رویکرد مدنظر را در اذهان مخاطبان خود پیاده کند:

«برخي از خوانندگان پیام آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران ممكن است از اين موضوع تعجب كنند كه رهبر ايران خواستار آزادي عقيده و انديشه شده است. زیرا در غرب، آزاد‌انديشان مخالف مذهب هستند. پيروان ارتدوكس در غرب در حال حاضر بر اين باورند مذهب و آزادي انديشه همواره با يكديگر در تناقض قرار دارند و این ديدگاه غالب در مدارس و دانشگاه‌ها محسوب مي‌شود»
و یا وقتی مجری شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی از کارشناس مهمان این شبکه می‌پرسد؛ مخاطب اصلی نامه آیت‌الله خامنه‌ای کیست؟ کارشناس مذکور در جواب به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که مخاطب اینگونه برداشت کند که رهبر انقلاب برداشت و شناخت درستی از جوانان اروپایی و آمریکایی ندارد:

«واقعیت امر این است که برای دادن پیام به جوانان اروپا و آمریکا باید شناختی دقیق از ترکیب کلی این جوانان داشت. من فکر نمی‌کنم جوانانی که امروز از کشورهای اسلامی به اروپا و آمریکا آمده‌اند، جوانانی باشند که برای رسیدن به دنیای بهتر به اینجا نیامده باشند. اغلب اینها به کشورهای اروپایی آمدند چون در اینجا رواگری و تحمل بیشتر دیده‌اند و در اینجا به مزایای بیشتری دسترسی دارند. با این وضعیت من نمی‌دانم چطور می‌شود که این جوانان به دستورات تبلیغاتی گوش دهند در صورتی که این دستورات و تبلیغات، حداقل آشنایی با ترکیب این جوانان، که بخش آنان ریشه عربی و آفریقایی دارند، می‌خواهد.»

محور دیگری که رسانه‌های خارجی در خصوص پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوان اروپا و آمریکا دنبال کردند، اهمیت‌زدایی از خود پیام و القای بی‌اثر بودن آن بود. برای نمونه این قسمت از گزارش پایگاه اینترنتی شبکه سی‌ان‌ان را ملاحظه کنید: «تاكنون حدود دوازده پيام با عنوان «نامه‌ای براي شما» از  سوی آيت‌الله خامنه‌اي فرستاده شده است؛ اما هيچ يك از پيام‌ها با استقبال فوق‌العاده و گسترده روبرو نشده است».

مجری و کارشناس شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نیز در یک سوال و جواب هدفمند، صراحتا این رویکرد را دنبال کردند. این قسمت از گفتگوی آنها را ملاحظه کنید:

«سوال مجری شبکه بی‌بی‌سی فارسی: از دید شما چقدر ممکن است این پیام جدی گرفته شود؟
جواب کارشناس شبکه بی‌بی‌سی فارسی: در این طرف دنیا هیچی»

و یا این قسمت از اظهارات کارشناس شبکه صدای آمریکا را ملاحظه کنید:
«این پیام بیشتر یک حالت کار تبلیغاتی برای داخل دارد و در خارج از کشور آنچنان مخاطبی ندارد.»

اعتراف اجباری

اینها بخش کوچک و گزیده‌ای از رویکردها و تکنیک‌هایی بود که رسانه‌های غربی آمریکایی برای بایکوت کردن پیام رهبر معظم انقلاب و با بن بست روبرو کردن گسترش و انتشار آن، صورت دادند زیرا این رسانه‌ها و صاحبانشان می‌دانند در صورتی که به این پیام خوب پرداخته و درک شود، می‌تواند نقشه‌ای را که از سوی آنها برای جوانان اروپایی و آمریکایی کشیده شده تا آنها را به سوی اسلام‌ستیزی سوق دهد، برملا و بی‌اثر کند. اما نکته قابل توجه و تامل اینجاست که پیام رهبر معظم انقلاب آنقدر غنی و قوی بود که علی‌رغم تمام  برنامه‌ها و تدابیری که رسانه‌های غربی و آمریکایی برای جلوگیری از گسترش آن ترتیب داده بودند، راه خود را باز کرد و گسترشی به واقع خیره‌کننده داشت، در حدی که پس از انتشار فراگیر آن تمام همین رسانه‌های غربی و آمریکایی در چرخشی قابل توجه، نه تنها مجبور شدند به هوشیاری و آگاهی رهبر معظم انقلاب اذعان و اعتراف کنند بلکه مجبور شدند به مناسب بودن پیام، خلاقانه بودن انتقال پیام، به موقع بودن و در نهایت موثر بودن آن نیز اعتراف کنند.

روزنامه پرتیراژ آمریکایی نیویورک تایمز که تلاش داشت با معرفی رهبر معظم انقلاب به عنوان فردی بدبین نسبت به غرب و تکراری و عادی معرفی کردن پیام ایشان، از پیام مذکور اهمیت‌زدایی کند، وقتی با گسترش چشمگیر پیام روبرو شد در چرخشی فاحش، نامه رهبر معظم انقلاب را ارتباطی نادر و قابل توجه در ارتباط مستقيم با جامعه غرب، ارزيابي كرد و نوشت: «رهبر ايران در تلاشي نادر در نامه‌اي كه در توئيتر خطاب به جوانان آمريكا و اروپا منتشر شد، از آنها خواست اسلام را به دور از تعصبات و از منابع اصلي آن فرابگيرند.»

شبکه سی‌ان‌ان در مقابل اظهارنظر کارشناس شبکه بی‌بی‌سی فارسی که صراحتا مدعی شده بود پیام رهبر معظم انقلاب در آنسوی دنیا هیچ مخاطبی نخواهد داشت، طی گزارشی اینگونه نوشت: «نامه رهبر ایران بعد از انتشار در شامگاه چهارشنبه، بلافاصله به سرعت در پایگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه و بازنشر قرار گرفت و لایک‌های زیادی را از سوی مخاطبان بخصوص جوانان در جهت تائید محتوای آن، دریافت کرد.»

حتی نشریه اینترنتی فارین پالیسی آمریکا که رویکرد به شدت منفی در قبال پیام مذکور پیگیری کرده بود، در گزارشی که استقبال جوانان اروپایی از پیام رهبر ایران را مورد ارزیابی قرار داده بود، نوشت: «مروری در بخش نظرات مخاطبان پایگاه‌های اینترنتی شبکه‌های مختلف از توجه گسترده خوانندگان این پیام حکایت دارد که اظهار‌نظرهای آنان نیز در واقع محتوای این نامه را مورد  تائید قرار داده است.»

هفته‌نامه معروف ویک آمریکایی نیز در گزارشی تحلیلی پیام رهبر معظم انقلاب را مورد بررسی و تحلیل قرار داده استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای انتقال این پیام را ستوده و در قسمت دیگری در خصوص زمان‌شناسی قابل توجه رهبر معظم انقلاب در انتقال پیام خود نوشته است: «رهبر ایران زمان را به خوبی تشخیص داده است. وی درست تشخیص داده است که ارسال این نامه بعد از حملات پاریس، کاملا ضروری بوده است و این نشان از آگاهی بالای رهبر ایران از تحولات حال حاضر است.»

پایگاه اینترنتی پرمخاطب اینتلیجنس نیز با اشاره و تاکید بر موفق بودن پیام رهبر معظم انقلاب نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران توانست با این پیام ارتباطی تلویحی میان تلاش برای منزوی کردن مسلمانان در غرب با رخدادهای اخیر برقرار کند و به جوانان بفهماند برای درک واقعیت‌ها در پشت پرده اسلام‌هراسی به صورت مستقیم به مطالعه اسلام روی آورند.»

نشریه نیویورک مگزین آمریکا نیز در خصوص پیام رهبر معظم انقلاب اینطور نوشت: «پیام رهبر انقلاب به جوانان آمریکا و اروپا نشان از هوشیاری و آگاهی رهبر ایران در استفاده از وسایل ارتباط جمعی برای رساندن پیام‌های خود به مخاطبینش، است».

کارشناس شبکه روسیاالیوم نیز در خصوص پیام رهبر معظم انقلاب اینگونه می‌گوید: «پیام رهبر عالیقدر ایران یک اقدام مناسب، به موقع و خلاقانه بوده است و با توجه به تحولات اخیر در پاریس باید گفت ارسال این پیام کاملا ضروری بوده است زیرا وقایع پاریس می‌تواند به شدت اسلام‌هراسی در غرب را تشدید کند و رهبر ایران با تشخیص درست خود تلاش کرد با این پیام تا حد امکان جلوی آن را بگیرد.»

اینها بخش کوچکی از اعترافات رسانه‌های غربی و آمریکایی بود که علاوه بر اذعان و اعتراف به هوشیاری و آگاهی رهبر معظم انقلاب به مناسب بودن، خلاقانه بودن، ارسال به موقع و در نهایت موثر بودن آن، بن‌بست رسانه‌ای غرب را فروریخت و راه خود را به قلب‌های بیدار و حقیقت‌جوی باز کرد. البته این رسانه‌ها تنها رسانه‌هایی نبودند که به این واقعیت‌ها اشاره و تاکید داشتند زیرا پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی بازتاب وسیعی در رسانه‌های مختلف منطقه، چین، روسیه، ترکیه، پاکستان، هند و سایر کشورها داشت. اما این پایان کار نیست. 

تمامی کارشناسان به این واقعیت اذعان دارند که این نامه حاوی مطالبی است که اگر به‌خوبی در جهان فعلی منتشر شود ضربه سنگینی بر دولتمردان اروپایی و آمریکایی وارد خواهد کرد. در طول چند دهه گذشته میلیارد‌ها دلار صرف ساختن هزاران فیلم و هزاران ترفند شده است که اسلام اصیل از دید و از دسترس جوانان دور نگه ‌داشته شود بنابراین طبیعی است که از هر تلاشی برای گم ‌شدن این نامه در هیاهو‌های تبلیغاتی دریغ نکنند همان‌طور که بعد از انتشار این نامه هر روز به بهانه‌های مختلف خبری و جوسازی و فضاسازی رسانه‌ای تلاش کردند تا حد امکان این نامه را در حاشیه قرار دهند و از اذهان و افکار مخاطبان دور کنند. با توجه به این واقعیت کاملا مشخص است که پیگیری و بازنشر چنین پیامی در حال حاضر از اهمیت دوچندان برخوردار است و تمام نیروهای انقلابی و ارزشی به خصوص اهالی رسانه در هر کجای دنیا و به هر زبانی وظیفه دارند در جهت انتشار آن همت گمارند و برخلاف جریان رسانه‌ای غرب این نامه را در اختیار جهانیان قرار دهند. این نامه با محتوای غنی خود می‌تواند یک آغاز دوباره و یک شروع مجدد برای شناخت اسلام باشد و ان‌شاءالله با انتشار آن موج جدیدی از اسلام‌شناسی در جهان به ویژه در اروپا و آمریکا آغاز شود.


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: نامه‌ای که امپراتورهای رسانه‌ای در برابر آن زانو ز
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:13  توسط مصطفی  | 

آمریکا توان نابودی برنامه هسته‌ای ایران را ندارد

نشریه «آتلانتیک» در گزارشی با موضوع اقدام نظامی علیه ایران، نوشته است شعار «همه گزینه‌ها روی میز است» برای استفاده در مذاکرات هسته‌ای، مفید است، اما آمریکا نباید خود این مسئله را باور کند که می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را نابود کند.

به گزارش فارس، «جیمز فالوز» تحلیلگر نشریه «آتلانتیک» که یک دهه قبل در گزارشی تحت عنوان «آیا ایران هدف بعدی است؟»، امکان اقدام نظامی موفق علیه برنامه هسته‌ای ایران را با استناد به شبیه‌سازی‌های صورت‌گرفته رد کرده بود، روز سه‌شنبه در گزارش تازه‌ای، تصریح کرد ایران امروز بیش از گذشته در برابر اقدام نظامی، مقاوم است.

فالوز در ابتدای این یادداشت به مرور بخش‌هایی از گزارش یک دهه قبل خود پرداخته و نوشته است: «بیش از یک دهه از آن زمان گذشته است. از آن وقت تا الان، تنها اهرم ایران که تضعیف شده، این است که دیگر ده‌ها هزار نیروی نظامی ایالات متحده در نزدیکی ایران در عراق مستقر نیستند تا هدفی بالقوه برای ایران باشند. به غیر از این یک مورد، از دیگر جهات، ایران به اندازه 10 سال در محافظت از تأسیسات خود و بررسی گزینه‌های خود، پیش است.»

به نوشته آتلانتیک، «سم گاردینر» سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی آمریکا در سال 2004 پس از شبیه‌سازی‌ای که توسط او از حمله به ایران صورت گرفت، گفته بود: «بعد از تمام این اقدامات، من فقط دو جمله دارم که می‌خواهم به سیاستگذاران بگویم. شما برای حل مسائل ایران، هیچ راهکار نظامی‌ای ندارید. مجبورید دیپلماسی را به نتیجه برسانید.»

فالوز در ادامه با ابراز مخالفت نسبت به بخشی از یادداشت دیروز «جفری گلدبرگ» که گفته بود واشنگتن توان متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران از طریق نظامی را دارد، نوشته است: «نه اسرائیل ظرفیت «متوقف کردن» ایران در رسیدن به سلاح هسته‌ای را دارد، نه ایالات متحده، دست کم در شرایطی که نخواهد وارد یک جنگ تمام عیار شود، چنین توانی دارد.»

وی می‌افزاید: «اهمیت این مسئله در چیست؟ به نظر من، در مذاکرات، خوب است که مقامات آمریکایی، از رئیس‌جمهور گرفته تا مقامات پائین‌تر، طوری رفتار کنند که گویی ممکن است حمله نظامی را به صورتی جدی بررسی کنند. هر زمان بحث ایران مطرح بوده است، هم «جورج دابلیو بوش» و هم باراک اوباما، دائما عنوان کرده‌اند که "همه گزینه‌ها روی میز است"، که این کار درستی است. اینکه باعث شوید، حریف در مورد تبعات برانگیختن شما، به فکر بیافتد، رویکردی زیرکانه است.»

در پایان این یادداشت آمده است: «این موضع تا زمانی در مذاکرات مفید است که از گول زدن ایرانی‌ها، به گول زدن خودمان تبدیل نشود. اینکه کاری کنیم سران ایران تصور کنند ایالات متحده، به حمله نظامی فکر می‌کند، ممکن است نتیجه‌بخش باشد. اما اگر واقعا به آن فکر شود، می‌تواند فاجعه به بار آورد.»


به نقل از تابناک
برچسب‌ها: آمریکا توان نابودی برنامه هسته‌ای ایران را ندارد
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 12:12  توسط مصطفی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر