شنبه دهم مهر 1389

آلزایمر چیست ,علل آن کدامند و چه علائمی دارد؟

آلزایمر

آلزايمر بيماري مزمن و تحليل برنده سلول هاي مغزي

جامعه ايران که طي ۳ دهه اخير با افزايش شاخص طول عمر روبه رو بوده است  در آستانه افزايش چشمگير بيماري هاي مربوط به دوران سالمندي قرار دارد. يکي از اين بيماري ها آلزايمر است .


چنان که به نوشته مهر کارشناسان هشدار مي دهند که طي ۳ دهه آينده بيش از ميليون ها نفر به اين بيماري دچار خواهند شد. هم چنين به گفته مديرعامل انجمن آلزايمر ايران در جهان هر ۷ ثانيه يک نفر و در ايران هر ۱۲ دقيقه يک نفر به آلزايمر مبتلا مي شوند.وي آمار مبتلايان به آلزايمر در ايران براساس تخمين سازمان جهاني آلزايمر را ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر ذکر کرد و به ايسنا گفت: اگر بخواهيم علاوه بر دسترسي به آمار دقيق بيماران، مهم ترين عوامل اين بيماري در کشور را پايش کنيم معاونت درمان وزارت بهداشت بايد نتايج تحقيقات انجمن آلزايمر را که به صورت پايلوت در دانشگاه علوم پزشکي تهران تهيه کرده، مورد بررسي قرار دهد.

دمانس يا فراموشي در ايران

درباره اين بيماري و علل ابتلا به آن  دکتر سرمد قباد متخصص و جراح مغز و اعصاب  به خراسان مي گويد: بيماري آلزايمر يکي از انواع دمانس است. اين بيماري يک بيماري مزمن، پيش رونده و تحليل برنده سلول هاي مغزي است که به اختلال شناختي در فرد منجر مي شود. فرد مبتلا در شناخت زمان، مکان و اشخاص دچار اختلال مي شود و حافظه اخيرش از کار مي افتد. شايع ترين علامت آن اختلال در حافظه اخير است و با پيشرفت بيماري علايم ديگري در آن ظاهر مي شود.

علل بيماري به دمانس هاي کورتيکال يا قشر مخ و دمانس هاي ساب کورتيکال يا زير قشر مغز تقسيم مي شوند.شايع ترين دمانس کورتيکال آلزايمر است و ۶۰ تا ۵۰ درصد کل دمانس ها آلزايمر است انواع ساب کورتيکال، بيماري هاي نادري هستند که به دليل اختلالات متابوليک يا رسوب فلزات سنگين در عقده هاي قاعده اي مغز بروز پيدا مي کند.

در اوايل ابتلا به آلزايمر، فرد کاملا سالم و بدون نقص است ولي به تدريج حافظه اخير و سپس حافظه دور خود را از دست مي دهد. سن فراموشي در ايران به زير ۶۰ سال رسيده است و ۲ تا ۵ درصد افراد مسن را درگير مي کند.اين بيماري به ندرت در افراد جوان تر مشاهده مي شود.در آلزايمر فرد توانايي فکر، استدلال و ارتباط اجتماعي را از دست مي دهد و به جايي مي رسد که فرد توانايي مراقبت کردن از خود را ندارد.

از علل اين بيماري مي توان به عوامل ژنتيکي، اختلال در نوعي پروتئين هاي داخل مغز که باعث رسوب پلاک هاي پيري در بافت مغز مي شوند اشاره کرد.يک واسطه شيميايي به نام استيل کولين که در مبتلايان به آلزايمر کاهش پيدا مي کند شايد از ديگر علل آلزايمر باشد. يکي ديگر از علل بيماري کمبود ويتامين B1 يا ويتامين C ، کم کاري تيروئيد و تعدادي از بيماري هاي متابوليک ارثي است. کساني که سابقه مصرف الکل دارند يا ضربات شديد مغزي به آن ها وارد شده بيش از ديگران در خطر آلزايمر قرار دارند.

بعضي معتقدند تجويز ملين، داروهاي گياهي، روان درماني، طب سوزني و ماساژ درماني بسيار در جلوگيري از پيشرفت بيماري تاثير دارند.

در مراحل اوليه تماشاي آلبوم عکس، خاطرات، اقوام و آشنايان، ديدن فيلم و سريال، حل کردن جدول مي تواند باعث افزايش حافظه فرد شود و حافظه او را درگير کند و تا حدود زيادي از پيشرفت بيماري جلوگيري کند.

بايد برنامه هاي بهداشتي براي پيش گيري و درمان اين بيماري به عمل آيد.

عوامل مؤثر در ایجاد آلزایمر:


1-

مهمترین عامل، سن است.

2-

عامل دیگر ارث است . 40 درصد از مبتلایان به آلزایمر از دخالت عوامل ارثی ، به این بیماری مبتلا گشته اند.

3-

عواملی از قبیل ضربه ها یا آسیب هایی که به جمجمه وارد می شود ، دیابت، عدم تحرک ، داشتن وزن اضافی، افزایش فشار خون و کلسترول در بروز و پیشرفت این بیماری نقش دارند.

4-

رژیم غذایی سرشار از کالری و چربی نیز ، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را در افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد هستند ,افزایش می دهد.


علائم:علائم اولیه آلزایمر در افراد مختلف و حتی روزهای پی در پی متفاوت خواهد بود. بعضی از نشانه های آن به قدری ظریف است که هیچ کس به آن توجه نخواهد کرد.

علائم بعدی به صورت بارزتری جلوه می کند و آن زمانی است که بیماری پیشرفت زیادی کرده است. از جمله علائم اولیه ابتلا به این بیماری عبارتند از:

۱- از دست دادن حافظه:

یکی از شایع ترین علائم آلزایمر فراموش کردن چیزهایی است که در فاصله زمانی نه چندان دور فرا گرفته اند. در حالیکه فراموش کردن قرار ملاقات، نام یا شماره تلفن دوستان طبیعی است ، اما در افراد مبتلا به آلزایمر فراموشی بیشتر اتفاق می افتد و بعد ها نیز با گذر زمان موارد فراموش شده را به خاطر نخواهند آورد.

یک راهکار:

برای فرد مبتلا به آلزایمر تصویر نزدیکانش را همراه با نامشان در یک آلبوم در اختیارش بگذارید.


۲- مشکل در انجام امور زندگی و کارهای روزانه:

افراد مبتلا به آلزایمر به سختی می توانند وظایف خود را بدون فکر کردن به خاطر بیاورند. فراموش کردن شیوه طبخ غذا، تعمیر لوازم منزل و یا بازی های ساده از جمله مشکلات این افراد است.

یک راهکار:

انجام کارها را روی لیبل ها یی برایش بنویسید و در جاهای مناسب نصب کنید.


۳- مشکلات زبانی:

هر فردی ممکن است بعضی اوقات به سختی بتواند کلمات صحیح را پیدا کند. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب مواقع کلمات ساده را فراموش می کنند و یا واژه های غیر معمولی را جایگزین می کنند.

۴- سردرگمی زمانی و مکانی:

فراموش کردن تاریخ روز و یا اینکه به سمت کجا در حال رفتن هستید، تا حدودی نرمال است. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب خیابان خودشان را گم می کنند و فراموش می کنند کجا هستند و یا چگونه به این نقطه رسیده اند و یا اینکه چگونه به خانه باز گردند.

۵- کاهش قوه قضاوت :

هیچ کس در همه زمانها قضاوت درستی ندارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب بدون در نظر گرفتن آب و هوا لباس می پوشند. مثلا ممکن است در روزهای گرم چندین بلوز روی هم بپوشند و یا برعکس. افراد مبتلا به آلزایمر قضاوت صحیحی راجع به پول ندارند و ممکن است مقدار زیادی پول به فروشنده بدهند و یا چیزهایی بخرند که اصلا به آن نیازی ندارند.

۶- مشکل در تفکر انتزاعی:


۷- قرار دادن اشیاء در جای غلط:

هرکس ممکن است به طور اتفاقی کلید یا کیف پول خود را در جای غلط بگذارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب چیزها را در جای غلط می گذارند . مثلا ممکن است اتو را در یخچال قرار دهند.

۸- تغییر در رفتار و خلق و خو:

افراد مبتلا به آلزایمر به سرعت تغییر خلق و خو می دهند . مثلا ممکن است بدون هیچ دلیل مشخص از حالت آرام به گریه و یا عصبانیت تغییر خلق دهند.

۹- تغییر شخصیتی:

شخصیت افراد در طول زندگی معمولا تا حدودی عوض می شود. اما افراد مبتلا به آلزایمر به طور بارزی تغییر شخصیت می دهند. مثلا ممکن است بدگمان، ترسو و یا وابسته به سایر افراد خانواده شوند.

۱۰- از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری:

بعضی اوقات خستگی بابت کارهای خانه، فعالیت های تجاری و یا مسئولیت های اجتماعی طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب بسیار غیر فعال هستند . ساعت های طولانی به تماشای تلویزیون می نشینند. بیش از حد طبیعی می خوابند و هیچ تمایلی برای فعالیت ندارند.


نوشته شده توسط زهره در 15:22 |  لینک ثابت